Przejdź do treści
Strona główna  →  Eko  →  ROD ogródek działkowy- jak wybrać idealną działkę?

ROD ogródek działkowy- jak wybrać idealną działkę?

  • Eko

Witajcie, kochani! Przychodzę do Was dzisiaj z zupełnie nowym działem na blogu- od teraz będę także pisać o ogrodzie i eko działce. Od dawna szukałam idealnego ogródka ROD, niestety w mieście, gdzie mieszkam popyt przewyższa podaż i nie dość, że brakuje wolnych działek, to ceny wywindowały w górę jak szalone. Przymierzałam się do kupna różnych działek, ale w końcu zrezygnowałam. Poszukiwania trwały pół roku. Na początku września tego roku udało mi się wreszcie odkupić niewielką działkę (290 metrów kwadratowych) na ROD położonych 40 minut rowerem od mojego bloku. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o zaletach i wadach posiadania ogródka działkowego. Niedługo pojawi się tu więcej wpisów o moich postępach jako świeżo upieczonego eko działkowca!

ROD ogródek działkowy

Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć nim kupisz ogródek ROD?

Przede wszystkim – musisz wybrać, jakie kryteria są dla ciebie najważniejsze, np. rekreacja, ogrodnictwo, hodowla kwiatów.

Zastanów się też nad swoimi możliwościami.

Jeśli posiadasz samochód do własnego użytku i wydatek na benzynę to nie problem, być może nie potrzebujesz działki na terenie centrum miasta. W kilka minut można dojechać na tereny działkowe dużo cichsze, mniej zanieczyszczone i co ważniejsze- sprzyjające relaksowi. Do tego będą dużo tańsze. Nie potrzebujesz też domku w dobrym stanie- w razie deszczu czy na noc możesz szybko wrócić do domu.

Jeśli nie kupujesz działki pod uprawę, nie musisz sprawdzać stanu gleby ani nasadzeń. Wybierz też tania opcję. Trawnik zawsze można dosadzić oraz małym kosztem dobudować potrzebną infrastrukturę dla działki rekreacyjnej- basen, taras, huśtawki dla dzieci czy nawet nowy domek.

Odwrotnie, jeśli mieszkasz daleko i podróżujesz rowerem/autobusem. Zadbaj o to, żeby dach nie przeciekał, a w domku można się było się chronić przed deszczem czy upałem. I czasem zostać na noc- nie zawsze opłaca się jeździć tam i z powrotem, kiedy mamy tak dużo roboty na działce.

Podsumowując, zastanów się dokładnie, dlaczego potrzebujesz takiej działki? Inną działkę wybierzesz do odpoczynku a inną dla dzieci czy pod uprawę warzyw oraz kompostowania- taki był właśnie mój pomysł.

ROD ogródek działkowy jak znaleźć

Kryteria mojej idealnej działki

Odpowiedniej dla siebie działki szukałam blisko pół roku – kierowałam się głównie kryterium ceny– nie chciałam płacić za nią horrendalnych sum, jakie proponowali działkowcy. Były to kwoty od 40 tyś zł do nawet 120 tyś. Dlaczego taks ie dzieje? wiele osób bezprawnie rozbudowuje i remontuje działkowe domki, które nie przypominają już małych szopek, a bardziej normalne mini domy. Stawia murowane grille, baseny, sadzi duże iglaki lub robi drogie chodniki czy inne zabudowania. Wtedy wartość działki gwałtowanie rośnie. Mnie nie interesowały takie rzeczy, chciałam mieć jak najwięcej wolnej przestrzeni i szukałam działek ogrodniczych z nasadzeniami owocowymi a domkiem małym, raczej narzędziowym.

Istotna była też lokalizacja.

Na działce zawsze jest coś do robi, czasem trzeba pojechać i codziennie, żeby coś zasadzić, podlać czy przekopać. Zależało mi więc aby była blisko mojego domu, max 30 minut jazdy rowerem lub 40 min tramwajem. Niestety ludzie rzadko odstępują ogródki działkowe, te w centrum miasta są drogie, małe lub są w opłakanym stanie. Niestety wiąże się to też z innymi wadami- nieustanny szum samochodów z ulicy, brak ciszy, zanieczyszczenie gruntu. No i oczywiście złodzieje, złomiarze i bezdomni dobrze znają takie miejsca. No i miasto może zawsze zabrać te tereny pod drogi czy inwestycje…Najlepiej sprawdzić to jeszcze przed zakupem.

Idealna działka dla mnie

ROD ogródek działkowy jak znaleźć

Przede wszystkim, powinna mieć już coś na start- dorosłe drzewa owocowe, krzewy, kwiaty, warzywa. Oraz dużo miejsca na nowe nasadzenia- po troszku wszystkiego. Powinna mieć żyzną ziemię i domek w dobrym stanie, tj. dach, który nie cieknie, dobre okna, jakieś meble. Prąd i woda, rynny, kompostownik oraz narzędziownię. Idealna byłaby szklarnia, nawet plastikowa. marzyło mi się, że w ogródku rod będę zażywać relaksu wśród kwiatów oraz nasadzę warzyw i będę się z niego żywić. Być może uda mi się stworzyć własny, mikro food forest, czyli las, stworzony z roślin jadalnych i pomagających uprawom. Miejsce nie tylko dla mnie, ale i dla pszczół, motyli, ptaków, kotów i pożytecznych owadów, czyli taki mały raj w środku miasta, ucieczka od smogu i spalin i upału. Dodatkowo pojawi się cel wycieczek rowerowych, czyli przyjemny i pożyteczny trening zakończony czasem i kopaniem. Do jazdy samej w sobie (oraz gimnastyki) czasem trudno mi się zmobilizować. Kompostownik pomoże mi w ograniczeniu śmieci, a własne owoce i warzywa -drastycznym ograniczeniu domowych wydatków. No i zawsze jest gotowy pomysł na długi weekend, urlop czy wakacje. Wystarczy wybrać się na działkę! Wypoczynek na świeżym powietrzu gwarantowany. Nawet codziennie.

ROD ogródek działkowy

Kiedy więc pewnego dnia zobaczyłam w ogłoszeniu, że na ROD oddalonym zaledwie 10 min rowerem od miejsca gdzie mieszkam jest do sprzedania piękna działka, zadzwoniłam od razu i spotkałam się z dzierżawcą. Tak oto zaczęło się moje długie poszukiwanie idealnej działki…

Zobacz także: Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis

Jeśli jesteście ciekawi, jak udało mi się znaleźć działkę ROD idealną dla mnie -i w jaki sposób jej szukać- to zapraszam Was na dalszą część tej historii, która pojawi się tu już w kolejnym poście.

A może sami macie taką działkową historię? Czy dalej szukacie? Dajcie znać!
Asia

Sprawdź oferty:

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 5

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *