Mydlnica w pielęgnacji włosów: szampon, płukanka

Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post o naturalnych metodach pielęgnacji, czyli Mydlnica Lekarska w pielęgnacji włosów. To niezwykłe zioło nie tylko się naturalnie pieni i doskonale oczyszcza, ale i pomoże nam w walce o zdrową skórę, ukoi wszelkie podrażnienia, a także doda naszym włosom wyjątkowej miękkości, blasku i objętości.

Mydlnica lekarska jest jednym z najbardziej znanych ziół o właściwościach właśnie kojących na nasze włosy, a także ogranicza przetłuszczanie się włosów. Podobnie działa także na skórę, bo nawilża ją, zmiękcza i działa kojąco, łagodzi podrażnienia, działa wzmacniająco i pielęgnuje włosy. Rzekomo stosowana systematycznie regeneruje łuski zniszczone środkami chemicznymi lub mechanicznym uszkodzeniem.

Byłam bardzo ciekawa działania tego zioła głownie dlatego, że kojarzę mydlnicę tylko z domowego szamponu do włosów DIY no poo, na który przepis od dawna krąży w blogowym świecie. Dzięki zawartej w korzeniu saponinie mydlnica jest naszym polskim, naturalnym myjadłem nadającym się do pielęgnacji i oczyszczania włosów. Niesamowite, jak takie proste, łąkowe zioło może się spienić, widać to już nawet przy pocieraniu jej liści. Zatem przy kolejnym myciu zrobiłam swoje testy, zarówno używając mydlnicy jako szamponu, dodatku do spełniania odzywki jak i jako płukanki po myciu włosów.

Jeśli jesteście ciekawi, do czego jeszcze możemy użyć tego niezwykłego korzenia, zapraszam do dalszej części wpisu.

Mydlnica w pielęgnacji włosów: szampon, płukanka, wcierka
Mydlnica w pielęgnacji włosów: szampon, płukanka, wcierka

Mydlnica lekarska -właściwości i stosowanie na włosy

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) to roślina wieloletnia, należąca do rodziny goździkowatych. Ma cenne właściwości lecznicze i zdrowotne: ziele i korzeń mydlnicy lekarskiej bogate jest w sole mineralne, zawiera również glikozydy, węglowodany oraz saponiny.

Mydlnica lekarska jest jednym z najbardziej znanych ziół o właściwościach kojących skórę, bo nawilża ją, zmiękcza i łagodzi podrażnienia, działa wzmacniająco i pielęgnuje włosy. Rzekomo stosowana systematycznie regeneruje łuski zniszczone środkami chemicznymi lub mechanicznym uszkodzeniem, a także ogranicza przetłuszczanie się włosów. Napar z mydlnicy lekarskiej dzięki temu, że ma on właściwości oczyszczające, antybakteryjne i antygrzybicze jest częstym składnikiem mieszanek ziołowych, jakie zalecane są przy łojotokowym zapaleniu skóry głowy, wypadaniu włosów oraz łupieżu.

Mydlnica w pielęgnacji włosów: szampon, płukanka, wcierka

Mydlnica lekarska- jako szampon do włosów

Korzeń mydlnicy jest naturalnym środkiem wspaniale nadającym się do mycia, pielęgnacji i poprawy kondycji włosów. Jest najbardziej znanym ziołem, które się łatwo spełnia i często wykorzystywany w tradycyjnych i drogeryjnych szamponach do włosów. Dzięki zawartej w korzeniu saponinie mydlnica jest naszym polskim, naturalnym myjadłem nadającym się do pielęgnacji i oczyszczania włosów. Niesamowite, jak takie proste, łąkowe zioło może się spienić, widać to już nawet przy pocieraniu jej liści. 

Możemy jednak w domu samemu przygotować szampon z mydlnicy lekarskiej.

Przygotowanie to nic trudnego: 2 łyżki korzenia mydlnicy zalewamy szklanką ciepłej wody i zostawiamy na kilka godzin do napęcznienia. Następnie gotujemy przez ok. 15 minut, przecedzamy do butelki i pozostawiamy do ostygnięcia. Pamiętajmy, że taki szampon jest rzadki i będzie się lekko pienił tylko, jeśli wcześniej go podgrzejemy. Mycie włosów różni się od tradycyjnego, ale skuteczny i łatwo się do niego przywyczaić.

Niestety możemy go przechowywać w lodówce tylko kilka dni, ale ja zawsze zamrażam dodatkowe porcje w małych buteleczkach i wyjmuję w ramach potrzeb- nie tylko do mycia włosów.

Mydlnica jako składnik szamponu w metodzie no poo

Pamiętajmy, że taki szampon z samego odwaru jest rzadki i będzie się lekko pienił. Aby zwiekszyć skuteczność ziołowego szamponu można przygotować przepis combo z dodatkiem innych myjących składników, jak mąka żytnia, soda, jajka czy miód. Do odwaru z mydlnicy można dodać także glinkę, olejki czy inne zioła z saponinami w zależności od potrzeb skóry – orzechy piorące, kozieradkę, tymianek, indyjskie zioła, lipę.

Jak myć włosy bez szamponu? Metoda no poo i no waste

Mydlnica w pielęgnacji włosów: szampon

Mydlnica – dodatek do szamponu / odżywki myjącej włosy

Odwar z pieniącego się zioła świetnie nadaje się do mycia metodą kubeczkową, czyli złagodzenia działania detergentów w gotowych szamponach z drogerii. Tak samo możemy stuningować odżywkę do mycia włosów czy emulgowania. Dzięki połączenia kosmetyków z wywarem z korzenia mydlnicy zamiast wody z kranu, mycie włosów będzie więc delikatniejsze i bardziej odżywcze, ale i bardziej spienione. Bardzo lubię takie mycie z myjadłem an bazie mydlnicy- dodatek odwaru ziołowego nie tylko rozwodni i doda poślizgu odżywce, ale jeszcze bardziej ja spieni.

Przygotowanie jest proste: do porcji szamponu czy odżywki dodajemy dość mocny odwar z korzenia mydlnicy lekarskiej, w proporcji, jaka nam odpowiada.

Mydlnica na włosy – wcierka

Mydlnicę na włosy można także zastosować w formie bez rozcieńczania, jako kojący i wzmacniający włosy płyn, lub wcierkę DIY sporządzoną z pomocą innych ziół, ekstraktów i dodatków. Tej metody jeszcze nie probowałam, ale mam w planach. Jednak bardzo często podczas robienia płukanki czy szamponu odlewam i wzbogacam swoje wcierki o kilka łyżek odwaru z mydlnicy.

Taka wcierka będzie działała odświeżająco i oczyszczająco, wzmacniała cebulki i wydłużała świeżość włosów. Po kuracji włosy przestają się nadmiernie przetłuszczać, skóra głowy będzie ukojona- przestanie się łuszczyć i swędzieć, a za tym ograniczy się wypadanie.

Mydlnica w pielęgnacji włosów: szampon, płukanka, wcierka

Mydlnica – jako płukanka do włosów

Jak każde zioło, mydlnice także możemy zastosować jako prostą płukankę- da nam objętość, nawilżenie i miękkość oral wyleczy skórę głowy. Regularnie stosowana ogranicza nadmierne przetłuszczanie się włosów, likwiduje swędzenie skóry głowy, regeneruje i wzmacnia włosy.

Mnie od pierwszego użycia zachwyciła efektami w postaci objętości blasku, nawilżeniu, miękkości i gładkości włosów. Płukanka nie ma przykrego zapachu, chociaż w trakcie gotowania zioła pachniały jak szare mydło. Włosy były także ładnie odbite od nasady. 

Przygotowanie płukanki jest podobne do szamponu na włosy, trzeba go tylko nieco bardziej rozcieńczyć. 2 łyżki korzenia mydlnicy zalewamy 2 szklankami letniej wody i zostawiamy do napęcznienia. Potem gotujemy na małym ogniu 15-20 min, odcedzamy napar, przecedzamy i uzupełniamy w misce kranówką.

Płukanka z Mydlnicy do włosów DIY – na objętość i ukojenie

Mydlnica – jako suchy szampon

Ten kosmetyk możemy łatwo wykonać z korzenia mydlnicy, który rozdrobnimy na pył w elektrycznym młynku do kawy. Ma on działanie podobne do glinki czy skrobii na skórze głowy- działa odświeżająco, dodaje objętości nieświeżym włosom i absorbuje nadmiar sebum. Możemy też zmieszać go z innym suchym szponem DIY i oddać ekstrakty oraz olejki eteryczne, które dodatkowo zadziałają leczniczo na skórę głowy. Pamiętajcie jednak, że aby szampon był skuteczny, musi to być dobrze zmielony i dwukrotnie przesiany proszek.

Mydlnica – gdzie kupić?

Jak widzicie, możliwości zastosowania mydlnicy dla urody i zdrowia naszych włosów jest bardzo dużo, więc zachęcam do wypróbowania i testowania na sobie. Wszystkie moje przepisy są łatwe do przygotowania, są skuteczne, a torebka zioła, która wystarczy na wiele miesięcy stosowania kosztuje ok. 4 zł i jest dostępna stacjonarnie w niemal każdej aptece, zwłaszcza znajdziecie ją w tych internetowych, na doz.pl, na Allegro, w zielarniach. Bardzo Wam polecam jednak kupywać rozdrobniony korzeń, a nie w całości, jak ja- będzie łatwiej użyć. Polecam wypróbowanie którejś z moich kuracji na długie, zdrowe i piękne włosy!

Dajcie znać, jak wam się sprawdziła mydlnica w pielęgnacji włosów!
Ania

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 124

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Podobne artykuły

Zostaw pierwszy komentarz