Cześć, kochani! Przychodzę do Was z kolejnym postem o DIY kosmetykach, tym razem będą to porady: jak myć włosy bez szamponu? Czyli metoda no poo i no waste, zero waste w pielęgnacji włosów i skóry głowy. W metodzie by myć włosy bez szamponu (no poo czyli no-shampoo) chodziło o zastąpienie szkodliwych dla naszych włosów detergentów naturalnymi i tradycyjnymi składnikami, które mogłyby delikatnie umyć nam włosy z korzyścią dla ich kondycji i piękna.
Obecnie metoda ta stała się tak popularna we włosowej blogosferze i jest tak dużo odmian i metod mycia, że czasem nie wiadomo, o jakie dokładnie no-poo chodzi. Niestety, bezszamponowe metody wciąż są utożsamiane z brudem, bo “no poo” kojarzone jest stereotypowo z myciem samą wodą. A przecież jest cała masa sposobów na mycie włosów bez szamponu, czyli bez użycia silnych detergentów. Wszak naturalne czyli substancje myjące, lub absorbujące możemy znaleźć w naszej kuchni, więc od razu można wypróbować nowy sposób mycia włosów jako ciekawostkę bez wydawania ani grosza (tak jak ja to zrobiłam z szamponem z mąki sojowej).
Dużo roślin zawiera w sobie jakiś procent saponin (czyli substancji oczyszczających) wiele z nich możemy użyć do naturalnego wymycia włosów i skóry głowy. Poniżej wymienię pokrótce te najbardziej popularne, a dokładniejsze opisy ich stosowania razem z techniką i przepisami będą pojawić się w kolejnych wpisach, w miarę testowania każdej metody.
Mycie włosów bez szamponu- w jaki sposób?
Mycie włosów odżywką
Technicznie nie jest to metoda no poo, a less poo, ale wrto o niej wpsomnieć na sam początek, bo należy do najbardziej popularnuych i skuteczncyh emtod mycia skóry głowy, zgodny z CG- metoda curly girl. Na czym polega? Detergenty zawarte. wodzywkahc, tworzące zemulgowna emulsję to nic innego, jak łagodne środki myjące, które oczywiście rozpuszczą brud, kurz, i nadbudowania, a także świetnie zemulgują uprzednio nałożony olej z naszych włosów.
Tuningowanie odżywki do mycia włosów
Kolejna metoda na zwiększenie skuteczności odżywki w myciu naszych włosów to tuning, czy dodatki, które maja poprawić jej właściwości absorbujące i myjące. Bardzo znana jest metoda dodawania do odżywki glinki, węgla aktywnego, sody lub droższy. Albo i odrobiny szamponu, który tworzy łagodnie myjącą, ale bardzo skuteczną odżywkę ocbyszcającą.
Zobacz przepis: DIY Odżywka do mycia włosów kokos i lawenda | co-wash
Mąka- metoda no poo no waste
Najbardziej znaną, tradycyjną metodą mycia włosów bez szamponu no poo jest właśnie razowa mąka żytnia. Zawiera sporo saponin, więc jest często polecana dla początkujących. Większość produktów zbożowych jest bogate w saponiny i powinny poradzić sobie z wymyciem włosów: mąka z ciecierzycy, mąka żytnia, mąka kukurydziana, owsiana (a także zmielone płatki) gryczana, kasztanowa, żołędziowa itd., skrobia ziemniaczana i kukurydziana.
Najlepiej cenowo wychodzi oczywiście zwykła maka żytnia. Testowałam też mąkę sojową, ponieważ resztki jej miałam w kuchni od dawna, a do jej smaku jakoś nie mogłam się przekonać. Była słabsza od żytniej, ale ostatecznie także dała radę wymyć moje włosy.
Zobacz więcej: Domowy szampon do włosów z mąki żytniej | no poo
Żółtka jajek i jajka do mycia włosów
Kolejną tradycyjna receptura, dzięki której możemy umyć włosy bez szamponu to jajka. Dzięki wysokiej zawartości lecytyny jajko możemy użyć jak emulgatora, który rozpuści wszelkie zanieczyszczania i sebum na naszej głowie. Może naturalnie domyć włosy w podobny sposób, jak działa mycie włosów miodem czy odżywką. Przy okazji to też kuracja proteinowa i bomba witaminowa. Przy myciu dogłębnie odżywiamy włosy. Takie mycie znane jest z czasów wiktoriańskich i dzisiaj także bije rekordy popularności. Nic dziwnego, mycie jajkami jest odżywcze, wygładza i nabłyszcza włosy, ale nie używamy jej jako codzienny zamiennik szamponu. Trzeba jednak zawsze uważać na przeproteinowanie. Jajka można używać same lub z dodatkiem oliwy, jako myjącą maskę odżywczą na całe włosy. Albo wymieszać je z innymi metodami mycia no waste: z mąką, glinką, miodem, ziołami.
Mycie włosów miodem
Ta metoda działa podobnie, jak mycie jajkami, jednak jest nawilżająca dla włosów, a nie proteinowa. Rozpuszczony w ciepłej wodzie naturalny miódmożemy użyć jako emulgatora, który rozpuści wszelkie zanieczyszczania i sebum na naszej głowie. Może naturalnie domyć włosy w podobny sposób, jak działa mycie włosów odżywką. Przy okazji to też kuracja którą dogłębnie odżywiamy włosy.
Dobrą metodą jest zmiksowanie tych dwóch metod, czyli żółtka z rozpuszczonym miodem, co o wiele zwiększy skuteczność obu metod mycia, a także pozwoli bezproblemowo zmyć taki domowy szampon z włosów bez efektu ścięcia się jajka czy sklejenia miodem.
Soda oczyszczona (lub soda z octem jabłkowym)
Także soda doskonale umyje włosy, ściągnie z nich wszystkie zanieczyszczenia, ale jest dość szkodliwa jako metoda na codzienne mycie włosów. Jest ona bowiem silną zasadą i nie powinno się jej używać zbyt często, na pewno nie do każdego mycia, może tylko do ściągania farby z włosów lub gruntownego peelingu. Niestety to bardzo popularna metoda na mycie włosów no poo i no waste, chociaż rezultaty takiego mocnego oczyszczania i przesuszenia włosów mogą być opłakane.
Mycie włosów mydłem
Kolejna metoda, której bardzo nie polecam. Każde, nawet najbardziej mydło jest zasadowe i bardzo mocno oczyszcza oraz przesusza włosy. Jeśli nie zakwasimy ich po myciu i nie zamkniemy łusek np. płukanką z octu, rezultaty nie będą korzystne. prywatnie uważam, że mydło nie jest dobrym szamponem dla skóry głowy. Jeśli już- bardzo ostatnio popularne szampony w kostkach jako metoda zero waste.
Glinki jako peeling, maska i szampon
Wszystkie rodzaje glinek działają na zasadzie absorpcji i doskonale nadają się do mycia włosów bez szamponu. Jednak najbardziej popularna jest biała glinka- ma delikatniejsze działanie, więc można jej używać na co dzień. Z glinek robimy myjące skalp maseczki. Można też robić mieszanki lub zrobić diy puder myjący: mieszankę glinek, mąk, ziół i przypraw.
Jednakże glinki mogą za bardzo matowić włosy lub powodować plątanie, więc dobrym wyjściem może być stosowanie ich tylko na skalp. Można też używać glinki na zasadzie delikatnego peelingu, który także domyje nam włosy.
Przepis: DIY Maska na porost włosów: drożdże, Tulsi i glinka
Talk jako suchy szampon
Talk możemy używać w roli suchego szamponu do odświeżania skóry głowy między myciami albo stworzyć mieszankę z dodatkiem produktów o działaniu matującym z ziół, skrobii, glinek, mąk, kakao. Sama używam właśnie gotowej mieszaniny z Tulsi i kakao dla zamaskowania koloru odrostów. BYła to bardzo popularna metoda w czasach PRL- jako suchy szampon. Sam talk jednak może wysuszać włosy, do tego zostawia na ciemnych kolorach biały osad. (P.S. Niegdyś talk kosmetyczny mógł być nawet toksyczny poprzez zawartość metali ciężkich, obecnie nie ma takiego zagrożenia).
Zioła z saponinami do mycia włosów no poo zero waste
- korzeń mydlnicy lekarskiej
- bylica piołun
- drapacz lekarski
- pokrzywa
- krzyżownica
- nawłoć
- nagietek
- aloes
- senega
- lukrecja
- traganek błoniasty
- żeń-szeń
- pierwiosnek
- kozieradka
- mydłodrzew
- żywokost lekarski
- chaber bławatek
- bluszcz
- piołonicznik
- ostrokrzew paragwajski (Yerba mate)
- naparstnica
- buzdyganek naziemny
- psianki
- dziurawiec
- kolcorośl
- miłek
- agawa
- fiołek wonny
- gwiazdnica pospolita
- winorośl
- łyszczec
- dziewanna
- lucerna
- komosa ryżowa
- połocznik
- traganek płoniasty
- wilżyna ciernista
- pochrzyn
- len
- kasztany
- czarnuszka
- żołędzie
Przykładowo: DIY szampon do włosów z glinką, mąką i Shikakai | no poo
Zioła ajurwedyjskie jako szampon do włosów
- Reetha, Aritha, Zapian, orzechy piorące, sapindus mukorossi, sapindus trifoliatus, Kalpi Ton (mieszanka ziół) i inne gatunki, czyli ajurwedyjski proszek lub orzechy piorące używane do mycia włosów, twarzy, ciała i prania.
- Shikakai, Accacia concinna; proszek popularny do użycia jako naturalny szampon. Najbardziej popularne zioła są firmy Hesh i Sattva.
- Korzeń juki, bardzo popularny na zagranicznych blogach do mycia no poo, u nas słabo dostępny do kupienia.
- Kozieradka czy zmielone siemię lniane dodane do mieszanki szamponowej dobrze go żeluje i nadaje świetny poślizg, także właściwości odżywcze.
Henna, Cassia, Senes i inne farby/ maseczki na skalp
Także po farbowaniu henną lub innymi ziołami w formie okładu możecie zauważyć, że włosy pozostają świeże przez kolejne dwa dni- gdy nie można ich normalnie umyć, dopóki barwnik się nie utleni. Jest to oczywiście zasługa ziół, które ściągnęły łój i zanieczyszczenia ze skóry głowy.
Oczywiście metoda ta jako mycie oczywiście mało ekonomiczna, ale piszę o tym dlatego, że wiele dziewczyn boi się farbowania henną właśnie ze względu niemożliwości umycia po niej włosów. Niepotrzebnie, wyglądają na czyste i świeże. Jeśli dodatkowo stosowało się glutka z siemienia lnianego nie ma przesuszenia i spokojnie można się tak pokazać publicznie. Minus zapach ziół :)
Mycie włosów płynem micelarnym
Jest to najmniej znana metoda mycia włosów, która jednak doskonale się sprawdza, zwłaszcza przy tłustej skórze głowy, która potrzebuje częstego odświeżania. Płyn doskonale zastępuje wysuszające suche szampony i warto go zabrać ze sobą na każdą wyprawę poza domem, zwłaszcza, gdy i tak używamy płynu micelarnego do demakijażu. Jak działa taki płyn?
Micele to łagodne substancje powierzchniowo czynne, które znajdują się również w w szamponach, mają więc duże szanse dokładnie oczyścić włosy. Metoda mycia bardzo przypomina stosowanie wcierki. Małą ilość płynu nabieramy strzykawką lub pipetką i ostrzykujemy skórę głowy, masujemy energicznie palcami do momentu powstania piany.
Więcej o tym: Mycie włosów płynem micelarnym | no poo
Mycie włosów samą wodą
Najbardziej kontrowersyjną z metod by myć włosy bez szamponu jest Water Only (WO). Polega na myciu włosów samą, bieżącą wodą. Jest to interesujący sposób pielęgnacji, być może najbardziej naturalny ze wszystkich no poo. Wszak woda może zupełnie zniwelować problemy z przetłuszczaniem i częstym myciem głowy, polepsza stan skóry głowy aż do efektu, gdy mycie włosów można ostatecznie robić raz na jeden/dwa tygodnie.
Nie jest to jednak metoda zbyt popularna, bo na efekty trzeba czekać bardzo długo, a zanim skóra głowy się przyzwyczai, włosy wyglądają na wiecznie przetłuszczone i brudne.
Zobacz więcej: Czy da się myć włosy samą wodą?
Stosujecie metodę no poo? A może macie własne przepisy na szampon?
2 komentarzy
Gabriela
Nie wiem ja nie jestem przyzwyczajona do mycia włosów naturalnymi sposobami, dlatego też chyba zostanę przy szamponie ;)
Asia
używam na zmianę, raz domowego raz naturalnego ze sklepu i mam świetne rezultaty :)