Przejdź do treści
Strona główna  →  Eko  →  Co zrobić z resztkami jedzenia | no waste

Co zrobić z resztkami jedzenia | no waste

Witajcie, moi drodzy! Dzisiaj mam dla Was nietypowy wpis, ale chciałabym poruszyć bardzo istotny problem: co zrobić z resztkami jedzenia, które zostają nam po świętach, komunii, imieninach i wszelkich rodzinnych spotkaniach?

Jak co roku obiecujemy sobie, że tym razem ugotujemy mniej i lepiej zaplanujemy posiłki dostosowane do liczby gości, ale wiadomo, że nie zawsze nam się to udaje. Resztki jedzenia po świętach zapełniają nasze lodówki i nie wiadomo, co z nimi zrobić. Jednak absolutnie szkoda go wyrzucać, nie warto też czekać, aż się zepsuje. Zgodnie z ideą no waste i less waste- zawsze możemy jakoś je zużyć!
Nie marnujmy, nie wyrzucajmy i nie czekajmy, aż nadmiar żywności zepsuje się w lodówce! Są ludzie, którzy bardzo potrzebują każdej pomocy.

Zawsze możemy zjeść resztki w inny sposób

W moim rodzinnym domu zawsze jemy dania z Wigilii drugiego dnia – np. barszcz na śniadanie :) A także przez resztę dnia, więc trochę ich schodzi, ale wiadomo, że po jakimś czasie każdy ma dosyć nawet najsmaczniejszych dań. Jeśli wciąż zostało za dużo, trzeba wykazać się kreatywnością i trochę je pozmieniać. Zamiast barszczu z uszkami- zjeść podsmażone uszka razem z pierogami, kapustę z grzybami można uznać za dodatek do obiadu z kotletem i ziemniakami a białą fasolę z Wigilii używam do sałatki na kolację.
Kasza ze śliwkami jako zimny deser z dodatkiem kakao i miodu, podobny do jaglanki. Z kutii zrobiłam słodkie, makowe kulki.

Co zrobić z resztkami jedzenia? Zamrozić lub schować na później

Jeśli jedzenia wciąż jest za dużo, zawsze można zamrozić je na później. Pierogi, gołąbki, uszka bez problemu można mrozić przez długi czas. Będą kiedyś wspaniałym obiadem na szybko. Ciasta przydadzą się dla niespodziewanych gości lub przy ochocie na coś słodkiego. Większość ciast, nawet sernik możesz zamrozić nawet na trzy miesiące. Szarlotka wytrzyma w lodówce kilka dni. Ciasteczka i pierniki same zachowają świeżość kilka miesięcy przechowywane w blaszanych pudełkach. Wino przelej do foremek na lód i włóż do zamrażalnika. Przydadzą się do drinków lub sosów. Zupy bez ziemniaków można przechowywać w zamrażarce kilka miesięcy. Pieczywo owiń w folię spożywczą i zamroź. Możesz także je ususzyć na tartą bułkę lub nakarmić zimujące ptaki.

Co zrobić z resztkami jedzenia | no waste

Co zrobić z resztkami jedzenia? Podziel się z potrzebującymi

Warto rozglądać się, czy w okolicy nie mieszka starsza, samotna osoba lub inni potrzebujący. Mój dziadek jest wielkim kociarzem, co roku, tuż po Wigilli wynosił resztki ryby dla dziko żyjących kotów z okolicy i ustawiał przy śmietniku. Kiedyś podszedł do nas bezdomny i poprosił o porcję. Nie czuć było od niego alkoholu, wydawał się miły i zwyczajnie – głodny i zziębnięty. Dziadek oczywiście poszedł po więcej jedzenia, stare koce i niepotrzebne kurtki. Odtąd zawsze zostawiamy resztki w tym samym miejscu, osobno, owinięte w paczce- czy odbierze je ktoś potrzebujący, freeganin na łowach czy zje bezdomne zwierzę- nie ma znaczenia, ważne, że komuś się przydało. Resztę oddajemy do schroniska i pamiętamy, że by jednak za dużo nie gotować…

Gdzie można oddać jedzenie?

Świąteczne zbiórki

W wielu miastach organizowane są zbiórki nie tylko jedzenia  jeszcze przed świętami, warto poszukać w prasie informacji o lokalnej, tegorocznej akcji.

Schroniska dla bezdomnych

W każdym mieście są schroniska i prawie wszystkie chętnie przyjmują pakunki z poświątecznymi resztkami i na ogół nie mają żadnych ograniczeń. Pamiętajmy jednak, aby nie przynosić zepsutej i nieświeżej żywności. Można też poszukać adresów lokalnych domów dla samotnej matki- takie ośrodki potrzebują wszystkiego, bo czasem kobiety z dziećmi trafiają tam dosłownie po wybiegnięciu z domu… Ubrania, kosmetyki, rzeczy po dziecku – każda pomoc się przyda.

Co zrobić z resztkami jedzenia | no waste

Caritas

Organizacja Caritas Polska może wystawić faktury darowizny, wiec będzie można odliczyć sobie tę kwotę od podatku. Jeśli przyniesiemy żywność rano, jeszcze tego samego dnia otrzyma ją kilku potrzebujących. Można więc pomóc nie tylko od święta.

Zobacz również: 3 sposoby na to, jak zużyć odżywkę do włosów

Polski Czerwony Krzyż

Paczki PCK są przygotowywane co tydzień, dlatego przed zaniesieniem darów warto zadzwonić do biura. Do paczek z ubraniami w święta dołączona jest żywność. Na co dzień można podarować żywność sucha i konserwowaną, która zawsze się przyda i się nie zepsuje.

Jadłodzielnia i foodsharing, czyli wspólna lodówka

Jedzenie można po świętach dostarczyć do jednej z jadłodajni albo zostawić w lodówce społecznej. Wspólne lodówki czynne są w kilku puntach w wielu większych miastach. Działają w ramach corocznej akcji pomocy “Podzielmy się”.

Podsumowując

Jak sami widzicie, metod na to, co zrobić z resztkami jedzenia jets mnóstwo i wcale nie musimy tych zbędnych resztek wyrzucać- bez problemu można je oddać komuś, komu bardzo się przydadzą, spełnimy w ten sposób naprawdę dobry uczynek i nie przyczynimy się do zaśmiecenia planety.

Co zrobicie ze swoimi resztkami? Asia

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 2

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

1 komentarz do “Co zrobić z resztkami jedzenia | no waste”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *