Przejdź do treści
Strona główna  →  DIY  →  Żelatyna na włosy: laminowanie i inne przepisy DIY

Żelatyna na włosy: laminowanie i inne przepisy DIY

  • DIY, Włosy

Witajcie, kochani! Dziś przygotowałam dla Was kolejny post o naturalnych metodach pielęgnacji włosów– żelatyna, czyli laminowanie, płukanki, maski i inne przepisy DIY, które pomogą nam osiągnąć piękne, gładkie i błyszczące tafle.

Żelatyna to od dawna znany składnik z kuchennych szafek, który możemy użyć do domowych zabiegów na włosy, twarz i ciało. Pomoże nam w prosty i szybki sposób osiągnąć gładkie i zdrowo błyszczące włosy, a także świetnie je odżywi. Już po pierwszym zastosowaniu będą miękkie w dotyku i na pewno dużo zdrowsze. Żelatyna została juz trochę zapomniana, wyparta przez sklepowe kosmetyki i nowe receptury na wykorzystanie półproduktów. Myślę jednak, że warto o niej przypomnieć! Laminowanie włosów jest świetnym kosmetykiem, nie wymaga specjalnych przygotowań, jest bardzo tani i możemy go łatwo wykonać w domu. Laminowanie odżywia, regeneruje i wzmacnia włosy, przywraca im połysk i zdrowy wygląd, ogranicza ich puszenie się i co najważniejsze, genialnie je wygładza i sprawia, że wyglądają na gładsze i lśniące. Jeśli więc jesteście ciekawi, jak wykorzystać żelatynę w naturlanje, swiaodmej pilęgnacji włosów, zapraszam do dalszej części wpisu.

Żelatyna na włosy: laminowanie i inne przepisy DIY

Dlaczego żelatyna na włosy?

Żelatyna jest białkiem zwierzęcym produkowanym z kolagenu. Po rozpuszczeniu w wodzie tworzy lepki roztwór, przybierający po ostudzeniu formę galarety. Żelatyna ma wiele właściwości, dlatego znalazła szerokie zastosowanie, nie tylko w przemyśle spożywczym, lecz także w kosmetyce.
W produkcji kosmetyków żelatyna jest zwykle substancją zagęszczającą i nośnikiem składników aktywnych.Chroni też skórę przed potencjalnie drażniącym działaniem niektórych składników kosmetyków. Żelatyna może być używana w szamponach do włosów, odżywkach do włosów, żelach do mycia, mydłach w płynie, antyperspirantach, balsamach nawilżających, kremach z filtrem UV, piankach do układania włosów, czy zmywaczach do paznokci. Żelatyna w produktach kosmetycznych jest bezpieczna. Nie oddziałuje negatywnie na skórę i rzadko wywołuje alergie.

Żelatyna stosowana wewnętrznie wzmacnia włosy i przyśpiesza ich porost. Zewnętrznie jest stosowana w maskach do włosów oraz preparatach do wzmacniania paznokci.

Żelatyna na włosy: laminowanie i inne przepisy DIY


Płukanka do włosów z żelatyny

Płukanka jest szybką i łatwa metodą do nabłyszczenia i wygładzenia niesfornych włosów. Robi się ją podobnie jak płukanki ziołowe. Łyżkę żelatyny rozpuszczamy w dwóch szklankach wrzącej wody. Po wystudzeniu płuczemy nią świeżo umyte włosy. To łatwo dostępna i tania alternatywa do płukanki z L-cysteiny.

Płukanka ziołowa na porost włosów z żelatyną

Możemy także dodać żelatynę do gotowej mieszanki na płukankę ziołową. Rozpuszczamy ją zamiast w wodzie, a w gotowej płukance z ziół wzmacniających włosy: łopianu, pokrzywy, mięty, kozieradki itd. Wtedy płukanka wzmocni i odżywi włosy, a dzięki białkom żelatyny będzie mieć mniej działania przesuszającego na długości, jak to często bywa z ziołami.

Tonik z żelatyny nabłyszczający włosy

Podobnie do płukanki zadziała nabłyszczający tonik. Również robi się go szybko i bardzo prosto. Dwie łyżeczki żelatyny rozpuszczamy w dwóch szklankach ciepłej wody, opcjonalnie dodajemy pół łyżeczki octu jabłkowego.
Polewamy tonikiem mokre włosy po umyciu jako ostatni etap i już go nie spłukujemy. Tafla na prostych włosach gwarantowana.

Żel do kręconych włosów: stylizator z żelatyny

Mało kto wie, ze żelatynę możemy użyć jako stylizator do włosów- działa tak samo, jak glutek z siemienia lnianego. Pamiętajcie jednak, że jest to stylizator proteinowy, więc nie używałabym go zbyt często.

Łyżeczkę żelatyny rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. Odstawiamy do lodówki, aż do końca stężeje. Powinna być lekko płynna, ale galaretkowata. Można do niej dodać także glutek, półprodukty czy olejki zapachowe. Masę odrywamy placami i stylizujemy mokre włosy jak zwykle.

Szampon laminujący z żelatyną

Jest to świetna metoda na spuszone, trudne do ułożenia włosy. Wygładza je i nabłyszcza oraz dodaje objętości. Porcję łagodnego szamponu mieszamy w osobnym pojemniku z łyżeczką rozpuszczonej w odrobinie wody żelatyny, myjemy włosy- zarówno skalp jak i długość. Do przepisu można także dodać żółtko, półprodukty, miód czy napar ziołowy.

Proteinowa maska do włosów DIY z żelatyny

Maska jest świetną i tanią alternatywą dla sklepowych odżywek proteinowych. Wygładza o dogłębnie odżywia włosy, zwłaszcza zniszczone, suche i łamliwe. Cienkim włosom dodaje objętości i blasku.

Łyżkę żelatyny rozpuszczamy w odrobinie wody i mieszamy do zagęszczenia. Dobrze jest to robić w kapieli wodnej, aby nie zostały żadne grudki. Dodajemy całe jajko i dwie łyżki maski /odżywki bez silikonów i znów mieszamy. Ciepły kosmetyk nakładamy na dobrze umyte włosy i zawijamy w turban na około 20 minut, spłukujemy, nie używamy już drugiej maski do zamknięcia pielęgnacji.

Tuningowanie maski żelatyną

Gotową żelatynę możemy w podobny sposób dodawać do każdej sklepowej czy domowej maski na włosy, aby wzbogacić jej działanie, czyli tuningować o dodatkowe proteiny. Wystarczy 1 łyżeczka na porcję.

Żelatyna na włosy: laminowanie i inne przepisy DIY

Laminowanie włosów żelatyną

Do laminowania włosów żelatyną potrzebujemy odżywki o prostym składzie, bez silikonów i najlepiej bez protein. Rozpuszczamy 2 łyżki żelatyny w odrobinie wody i mieszamy do zagęszczenia. Dobrze jest to robić w kapieli wodnej, aby nie zostały żadne grudki. Dodajemy łyżkę maski /odżywki i znów mieszamy. Ciepły kosmetyk nakładamy na dobrze umyte włosy i zawijamy w turban na około 20 minut, spłukujemy.

Włosy po takim zabiegu będą bardzo śliskie, dociążone i gładkie jak lustro. Efekt niemalże keratynowego prostowania włosów w domowym zaciszu.

Zamiast żelatyny

Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie stosować żelatyny (weganizm, uczulenie, słaba dostępność) możecie zastąpić ją gotową galaretką deserową, która jest jeszcze tańsza i jeszcze lepiej odżywi i nawilży włosy.
Galaretka jest świetnym kosmetykiem dla naszych włosów, dostarcza włosom protein, które są wszak ich głównym budulcem oraz cukier, który dodatkowo nawilży włosy. Taki zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań, jest tani i możemy go łatwo wykonać w domu. Laminowanie odżywia, regeneruje i wzmacnia włosy, przywraca im połysk i zdrowy wygląd, ogranicza ich puszenie się i co najważniejsze, genialnie je wygładza.

Zobacz: Laminowanie włosów galaretką | DIY zabieg na włosy

Można zastąpić ją także nie zwierzęcym agarem, jednak efekty takiego laminowania nie będą już takie znakomite.

Podsumowanie

Jak więc widzicie, już za kilka złotych możemy mieć naprawdę świetny efekt w świadomej pielęgnacji włosów.Ja jestem za każdym razem zachwycona efektem zabiegu laminowania na moich włosach i bardzo wam to polecam.

Dajcie znać, czy podejmiecie wyzwanie spróbowania zabiegu i jak się u Was sprawdził!
Ania

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 129

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *