Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post o naturalnych metodach pielęgnacji włosów – płukanka z liści szałwii.
Szałwia lekarska ma działanie wzmacniające i odżywiające na cebulki włosów, pomaga zwalczyć łupież i swędzenie skóry głowy spowodowane wszelkimi podrażnieniami. Dobrze sprawdzi się zwłaszcza w przypadku szatynek, ponieważ podkreśla ciemny kolor włosów, może go dodatkowo lekko przyciemnić, a brunetkom dodaje głębi, gładkości i blasku.
Szałwia ma także właściwości ograniczające przetłuszczanie się włosów, hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Na pewno warto zainteresować się tą rośliną i włączyć ją do swojej pielęgnacji włosów. Płukanka może jednak nieco prostować włosy- pamiętajcie o tym, kręconowłose! Jeśli jesteście ciekawi, jak szałwia sprawdziła się w formie tej prostej płukanki, zapraszam do dalszej części wpisu.
Dlaczego szałwia?
Szałwia lekarska ma działanie wzmacniające i odżywiające na cebulki włosów, ma także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego pomaga zwalczyć łupież i swędzenie skóry głowy spowodowane wszelkimi podrażnieniami. Zmniejszy także produkcję łoju, dzięki czemu włosy nie będą się tak szybko przetłuszczać.
Szałwia ma cenny skład – swoje wyjątkowe działanie zawdzięcza m.in.: flawonoidom, witaminie A, C, witaminom z grupy B oraz składnikom mineralnym, takim jak: cynk, żelazo, magnez, potas.
Płukanka szałwiowa dobrze sprawdzi się w przypadku szatynek, ponieważ nada głębi ciemnym kolorom włosów. Płukanka z szałwii może także delikatnie prostować włosy.
Gdzie kupić szałwię?
Suszone liście szałwii lekarskiej można kupić w sklepach zielarskich, niemal każdej aptece, herbatki typu fix można też spotkać w sklepach spożywczych, najlepiej jednak używać właśnie całych, suszonych liści, które działają lepiej, niż sproszkowane resztki zioła w barwionych chemicznie torebkach.
Płukanka do włosów z szałwii lekarskiej
Składniki:
- 3 łyżki (lub 3 torebki) szałwii lekarskiej
- Woda
Wykonanie:
Przygotowanie płukanki z szałwii lekarskiej:
- Suszone zioła wsyp do miski.
Zalej litrem przegotowanej, gorącej, ale nie wrzącej wody.
- Napar przykryj i odstaw do naciągnięcia.
Przed użyciem należy go przecedzić.
Jak stosować płukankę z szałwii do włosów?
Płukanki użyj po umyciu włosów i po spłukaniu odżywki. Napar z szałwii może farbować, więc najlepiej nie polewać nim włosów, tylko moczyć je wkładając głowę do miski, zanurzać głowę i ostrożnie polewać mniejszym pojemnikiem.
Następnie owiń głowę starym ręcznikiem i pozostaw płukankę na około 30 minut, aby włosy wchłonęły barwniki. Rozwiń ręcznik i wysusz włosy, jak zwykle. Nie należy spłukiwać już włosów wodą.
Taką płukankę wystarczy stosować raz w tygodniu, bo jednak jest to środek ziołowy. A one, jak wiadomo, mogą w nadmiarze przesuszać włosy.
Uwagi: Blondynkom, które chcą używać płukanki tylko na wzmocnienie cebulek włosów oraz wszystkim, bojącym się przesuszenia od ziół polecam metodę płukania włosów “na ananasa”- na czubki głowy wiążemy luźny kok z włosów, nie zanurzamy głowy a jedynie polewamy płukanką po skalpie w dół.
Podobne: Szałwia lekarska | domowe sposoby na łupież i siwe włosy
Spróbujecie taką płukankę do włosów? Znacie tą metodę?
Ania