Zioła dla włosów brązowych- naturalne farbowanie no waste

Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post o tym, jak naturalnie farbować włosy na brązowo- pomogą nam w tym zioła i naturalne ekstrakty i barwniki, od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej. Wiele z nas sięga na naturalne metody farbowania włosów, dlatego, że orientujemy się, że tradycyjna, sklepowa chemia nam po prostu nie służy. 

Utleniacz w drogeryjnych farbach użyty za często i nieumiejętnie może je bardzo zniszczyć, przesuszyć i nawet spalić. Dlatego warto zainteresować się alternatywnymi metodami, zwłaszcza, jeśli nie zależy nam na jednolitym, sztucznym kolorze na całej głowie, a raczej chcemy poblasku czy pogłębienia koloru włosów. Nie są to bowiem metody, które zadziałają jak ostra chemia- naturalne metody nie są natychmiastowe, ale z czasem i wytrwałością przyjdą nasze wymarzone efekty. Sama się o tym przekonałam, farbując włosy przez całe liceum za pomocą płukanek z czarnej herbaty. Była naprawdę skuteczna i to na moich ciemnych, mysich włosach- dała mi ciepły, średni brąz, zwłaszcza widoczny w słońcu.

Na pewno więc warto robić kuracje ziołami, bo nie zniszczy nam to włosów, wprost przeciwnie, wraz z pięknym kolorem poprawi się ich zdrowie i blask. Jeśli więc was zainteresowałam tym, jak naturalnie farbować włosy na brązowo, zapraszam do dalszej części wpisu.

Zioła dla włosów brązowych- naturalne farbowanie no waste
Zioła dla włosów brązowych- naturalne farbowanie no waste

Zioła, czyli jak naturalnie farbować włosy na brązowo?

Farbowanie włosów na ciepłe brązy jest dosyć łatwe,pomogą nam w tym polskie zioła, których mamy bogactwo i naturalne ekstrakty i barwniki, od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej. Zwłaszcza przynoszą świetne rezultaty w formie płukanek i naturalnych masek na włosy. Do tego są łatwo dostępne i tanie, a niezwykle skuteczne.

Jakie zioła pomogą nam w przyciemnieniu brązowych włosów? 

  1. Henna- (sproszkowane liście lawsonii) oraz hendigo, czyli mieszanka henny i basmy (liście indygowca) są najbardziej skuteczną metodą na farbowanie włosów na brązowy kolor. Zarówno sama henna, która może się szybko nadbudować do ciepłego brązu, jak i hendigo oraz gotowe mieszanki “brązowej henny” sprzedawane w sklepach obok farb chemicznych są niezwykle skuteczne w naturalnym farbowaniu. Są trwałe i kryją siwe włosy, do tego pogrubiają nasze psam oraz doskonale je pielęgnują. Używamy w postaci past czyli masek -tradycyjnych farb ziołowych na włosy.
  2. Orzech włoski– także farby naturalnej sporządzone z liści (świeżych i suszonych), zielonych łupek oraz suchych łupin tej rośliny dawały mi doskonałe rezultaty w farbowaniu włosów na ciepły, ciemny brąz. Proszek z orzecha jest też używany w wielu mieszankach naturalnych farb brązowych oraz dodawany do henny. Orzech wykorzystuje się w postaci płukanek, masek i domowych farb.

    Zobacz: Płukanka z liści orzecha włoskiego do włosów | DIY
  3. Czarna herbata– jak już wspominałam, sama się przekonałam o skuteczności tego zwykłego produktu z kuchni, farbując włosy przez całe liceum za pomocą płukanek z czarnej herbaty. Była naprawdę skuteczna i to na moich ciemnych, mysich włosach- dała mi ciepły, średni brąz, zwłaszcza widoczny w słońcu. Pogłębia ciepły, brązowy kolor włosów, bardzo pomaga na ich wypadanie. Płukankę można także mieszać z innymi ziołami lub z kawą.

    Zobacz: Płukanka z herbaty | Jak naturalnie farbować włosy?

4. Kawa – również ten kuchenny napój skutecznie farbuje włosy, ale moim zdaniem raczej naturalnie przyciemnia niż zbrązowieje. Zaparzono świeżą kawą można stosować w płukankach na włosy, nie tylko pogłębi kolor, ale i dodaje blasku i zapobiegnie wypadaniu włosów dzięki zawartości kofeiny.

5. Kora dębu, kora kruszyny, olchy i kora kasztanowca– testowałam jedynie korę dęby w posatci płukanek, ale to również są zioła doksonale znane ze swoich włąsciwości poglebiajcych brazowe tony oraz przyciemniajcych. mOim zdaniem kora debu ochładza i pzryciemnia kolor (takż erudy) a kasztanowiec nadaje ciepłego brazu, kruszyna natomaist zosatwia nieoc jasna, pomaranczową poswiatę.

50 g kory należy gotować przez 30 minut, pozostawić na noc pod przykryciem, a następnie można dodać odrobinę gliceryny i rozwodnić wodą- stosować jako płukankę lub dodać do maski na włosy.

Zioła dla włosów brązowych- naturalne farbowanie no waste
Zioła dla włosów brązowych- naturalne farbowanie no waste

6. Rozmaryn – ta przyprawa również jest bardzo skuteczna w farbowaniu. Suszony rozmaryn doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Dodatkowo można zmieszać z herbatą, taka płukanka pomoże ograniczyć przetłuszczanie się włosów i pozbyć się problemu łupieżu. Działa na porost!

7. Lipa– płukanka z kwiatów nadaje włosom lekko kasztanowy odcień i doskonale je nawilża, natomiast brązowy kolor daje wywar z gałązek i liści lipy.

8. Szałwia – wywar z szałwii działa przeciwłupieżowo, prostuje włosy, nabłyszcza, działa na porost i przetłuszczanie i pokrywa nawet siwe włosy. Pogłębia brązowy i czarny odcień i ochładza go.

Zobacz: Płukanka z szałwii dla błyszczących włosów

9. Amla oraz Kalpi Tone – indyjskie zioła w postaci pasty lub olejku, które mocno przyciemniają, ochładzają kolor i pielęgnują włosy. Świetny dodatek do henny i naturalnej mieszanki farbującej włosy.

10. Wywar z łupek po ziemniakach– doskonale znany sposób na naturalne farbowanie siwych włosów oraz ochłodzenie nawet najbardziej rudego i ciepłego koloru. Stosujemy w formie płukanki na włosy, niestety na rezultaty trzeba długo czekać.

Zioła dla włosów brązowych- naturalne farbowanie no waste
Zioła dla włosów brązowych- naturalne farbowanie no waste

Podobne: Jak naturalnie przyciemnić włosy? Zioła i oleje

Podsumowanie:

Naturalne metody nie działają tak spektakularnie jak chemiczne farby, jednak systematyczne stosowanie ziół, poparte codzienną, zachowawcza pielęgnacją włosów z pewnością pozwoli nam osiągnąć wymarzony kolor bez zniszczenia włosów. A nawet z korzyścią i odżywieniem! I kto powiedział, że potrzebne nam są chemiczne, toksyczne preparaty, które niszczą nasze włosy?

Znacie taką ziołową metodę na farbowanie włosów? Asia

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 191

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Podobne artykuły

Zostaw pierwszy komentarz