Hej, kochani! Dzisiaj mam dla was kolejny przepis na świąteczne dania: zakwas z buraków, który możemy użyć do przygotowania wigilijnego barszczy lub możemy wypić sam, jako niezwykle zdrowy i smaczny napój.
Wiele osób boi się domowej roboty zakwasu, bo czasem może on się nie udać, skisnąć lub spleśnieć i kupują gotowe, sklepowe produkty. Nie warto jednak się tego obawiać, zdarzyło mi się to bardzo rzadko. A kupne zakwasy nigdy nie będą tak pyszne i tanie, jak domowe. Zrobienie zakwasu z buraków jest proste i nie zajmuje niewiele czasu, a kosztuje dosłownie grosze. Taki zakwas z buraków możemy zrobić już teraz i trzymać w lodówce do świat, spokojnie wytrzyma, obiecuję.
Zakwas jest niezwykle zdrową esencją, która zawiera witaminy i mikroelementy, a prócz tego ma wiele cennych właściwości, np. wzmacnia krew i podnosi odporność. Można pić go samego w czystej postaci, jako wzmacniający i pyszny napój lub miksować z sokami i koktajlami.
Mój przepis jest bardzo prosty, tradycyjny i zawsze mi się udaje. Wychodzi z niego pyszny barszcz! Ma swój mały, kuchenny sekret. Jak widzicie, nie dodaję do niego kromki chleba razowego, jak się to zazwyczaj robi, ale kromka może łatwo spleśnieć. Zamiast tego, aby przyśpieszyć proces kiszenia buraków dodajemy łyżkę wody z kiszonek- ogórków lub kapusty kiszonej. To także dodaje nam głębi smaku! Jeśli was zainteresowałam tym pysznym świątecznym przepisem, zapraszam do dalszej części posta!
Zobacz także: Keks jaglany, zdrowe ciasto idealne na święta
Zakwas z buraków na barszcz- przepis, jak wykonać
Czas przygotowania: 15 minut
Czas oczekiwania: 5- 7 dni
Składniki:
- 1 kg buraków
- 1 litr przegotowanej i wystudzonej wody
- 5 ząbków czosnku
- mały kawałek chrzanu
- 1 łyżka soli kamiennej
- 2 listki laurowe
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżka soku z domowych kiszonek: ogórków /kapusty
Przygotowanie:
Potrzebny czas: 15 minut
- Przygotowanie buraków
Buraki umyć, obrać ze skóry bardzo cienko i pokroić na grube plastry.
- Przygotowanie naczynia
Naczynie należy przelać najpierw wrzątkiem. Wybieramy robienie zakwasu w kamiennym, szklanym lub ceramicznym pojemniku, inaczej zareaguje z kwasem.
- Układanie składników
Buraki ułożyć ciasno w naczyniu. Czosnek obrać i każdy ząbek przekroić. Powciskać pomiędzy buraki razem z resztą przypraw, we wszystkie warstwy. Na sam wierzch kładziemy chrzan.
- Zalewanie
Robić zalewę- wodę wystudzoną wymieszać z solą i sokiem z kiszonek, aż się rozpuści. Zalewą zalać buraki tak, aby były przykryte wodą, najlepiej aż pod zakrętkę.
- Odstawianie
Naczynie przykryć gazą, lnianą ścierką lub pieluchą, zabezpieczyć dookoła sznurkiem. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 5- 7 dni. Im jest cieplej, tym czas kiszenia jest krótszy.
- Sprawdzanie
Trzeba zaglądać codziennie do naczynia i jeśli na powierzchni utworzy się piana można ją zebrać a całość dobrze zamieszać. Nic się nie stanie!
- Odcedzanie
Zakwas jest gotowy, gdy kolor ściemnieje. Taki napój trzeba przelać przez sitko do czystego słoika, szczelnie zamknąć i wstawić do lodówki. W ten sposób można go przechować nawet przez kilka tygodni, do świąt, albo i a codziennie odlewać do picia.
Zakwas z buraków- moje uwagi:
Aby przyśpieszyć proces kiszenia się buraków dodajemy łyżkę wody z ogórków kiszonych /kapusty albo zamiast tego dodać kromkę chleba razowego, ale może spleśnieć.
Buraków z zakwasu nie wyrzucamy! Można z nich zrobić np. surówkę, sałatki, użyć do zupy albo zblendować na koktajl czy sok.
Z gotowego zakwasu zrobimy pyszną, tradycyjną zupę wigilijną: barszcz czerwony, na którą przepis niedługo się tu pojawi.
Smacznego! I wszystkiego zdrowego 🙂