Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post o tym, jak naturalnie rozjaśnić włosy- pomoże nam w tym rzewień.
Jest to mało popularne ziele w naszym kraju, rosnące dziko na łąkach i polach. Preparaty z rzewienia są stosowane są głównie w lecznictwie- w małych dawkach w celu usprawnienia funkcjonowania przewodu pokarmowego, a w większych dawkach działają przeczyszczająco. Oczywiście włosomaniaczki już dawno odkryły świetne działanie rzewienia na nasze włosy-delikatnie rozjaśnia włosy o kilka tonów, ale ich nie niszczy. Zioło to zawiera kwas jabłkowy, odpowiedzialny za rozjaśnianie oraz chryzophanol, który podobnie jak w Cassi nadaje włosom złoty refleks. Na pewno warto więc zainteresować się tą rośliną i włączyć ją do swojej pielęgnacji włosów. Jest to na pewno jedna z najtańszych i najzdrowszych metod na rozjaśnienie naszych włosów, znana od dawna w świecie blogerek włosowych. Jeśli was zaciekawiłam tym sposobem wykorzystania rzewienia, zapraszam do dalszej części wpisu.
Czym jest rzewień?
Rzewień dłoniasty, inaczej rabarbar lekarski – rośnie dziko w górach południowo-wschodniej Azji, w Chinach i wschodnich częściach Tybetu. Uprawiany w Polsce w województwach południowo-wschodnich. Posiada grube, mięsiste kłącze i mocne korzenie. Surowcem zielarskim są korzenie rzewienia dłoniastego lub pokrewnego gatunku, również pochodzącego z Tybetu (Rheum officinale Baillon), zbierane w okresie zakwitania. Korzeń rzewienia zawiera garbniki, żywice, rutynę, flawonoidy, skrobię, kwasy organiczne, kilka procent antrachinonów, sole mineralne a wśród nich, szczawian wapnia. Preparaty z rzewienia są stosowane w małych dawkach w celu usprawnienia funkcjonowania przewodu pokarmowego. W większych dawkach działają one przeczyszczająco.
Gdzie go znaleźć?
Rzewień kupimy w sklepie zielarskim lub w aptece z zielarskimi produktami, ale najlepiej zamówić przez internet- ze względu na małą popularność w lecznictwie może być słabo dostępny.
Rzewień na włosy- jak zrobić naturalną farbę?
Składniki:
- ćwierć szklanki korzenia rzewnia
- łyżeczka rumianku
- pół szklanki gorącej wody
- sok z połowy cytryny
- łyżka miodu
- 3 krople oleju
- łyżka odżywki bez silikonów lub jajko
Farba z rzewienia na włosy-wykonanie
Potrzebny czas: 20 minut
Rzewień na włosy
- Mielimy zioła.
W młynku do kawy mielimy korzeń rzewienia razem z rumiankiem.
- Zaparzamy.
Zalewamy zioła wrzątkiem i zostawiamy je do naciągnięcia. Powinna wyjsć konsystencja gęstej papki.
- Mieszanie składników.
Dodajemy następnie miód, sok z cytryny i znów zostawiamy na co najmniej godzinę, aby puścił barwnik. Możemy wymyć włosy.
- Przed nałożeniem.
Tuż przed nałożeniem mieszanki na głowę dodajemy olej i żółtko lub odżywkę, mikstura powinna być łatwiejsza do nałożenia i nie wysuszyć włosów.
- Nakładamy miksturę.
W końcu nakładamy farbę na umyte oczyszczającym szamponem i odciśnięte włosy.
- Owijamy głowę folia i turbanem.
Zostawiamy na min. 40 minut do max. 2 h, dokładnie spłukujemy.
PODOBNE: Płukanka z herbaty | Jak naturalnie farbować włosy?
Farba z rzewienia- uwagi
Podstawowy przepis na farbę z rzewienia to zioło i woda z sokiem z cytryny, reszta dodatków jest tam dla nawilżenia i konsystencji, a także pogłębienia efektu rozjaśniania włosów.
Rzewień rozjaśnia włosy na zimny odcień, dlatego konieczny jest tutaj rumianek. Można dodać do mieszanki innych ziół: lipę, dziewannę, płatki róży, płatki nagietka, malwy, jaśminu.
Wszystkie zioła wysuszają skórę i włosy, więc do farby dodajemy sporo nawilżających substancji, np. odżywkę, a po spłukaniu mieszanki należy dodatkowo nawilżyć włosy, np. glutkiem lnianym.
Możemy też dodać żel lniany od mieszanki, kozieradkę albo łyżkę żelatyny, która sprawi, że włosy będą miękkie i dociążone. Do zagęszczenia mieszanki można dać też skrobi ziemniaczanej, która wygładzi włosy.
Zioło mocno farbuje skórę na żółto, dlatego nie należy nakładać tego na skalp i używać rękawiczek!
PODOBNE: https://jaknaturalnie.pl/plukanka-do-wlosow-z-orzecha-wloskiego-test-i-efekty/
Rzewień na rozjaśnianie włosów- czy działa?
Jak najbardziej! Szybko rozjaśnia włosy o kilka tonów i nadaje im złotego blasku. Efekty zazwyczaj widać już po pierwszym farbowaniu, zwłaszcza, jeśli dodaliśmy do niego i inne rozjaśniające włosy zioła.
Rzewień nie niszczy włosów, a wygładza je i dodaje im blasku, lepiej się kręcą i są odbite od skóry głowy. Jednak jak każde zioło może przesuszać, więc i z taką naturalną farbą trzeba uważać i nie stosować jej zbyt często. Naturalne metody nie działają tak spektakularnie jak chemiczne farby, jednak systematyczne nakładanie tej mieszanki, poparte codzienną pielęgnacją z pewnością pozwoli nam osiągnąć wymarzony, jaśniejszy kolor bez zniszczenia włosów.
I kto powiedział, że potrzebne nam są chemiczne, toksyczne preparaty, które niszczą nasze włosy?
Znacie taką metodę na rozjaśnianie włosów? Asia
Piękna roślina