Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post o ziołach- DIY farba żelowa, czyli jak naturalnie farbować włosy na ciemny kolor. Pomogą nam w tym zioła takie jak kora dębu, od dawna wykorzystywane w medycynie ludowej. Wiele z nas sięga na naturalne metody farbowania włosów, dlatego, że orientujemy się, że tradycyjna, sklepowa chemia nam po prostu nie służy.
Utleniacz w drogeryjnych farbach użyty za często i nieumiejętnie może je bardzo zniszczyć, przesuszyć i nawet spalić. Dlatego warto zainteresować się alternatywnymi metodami, zwłaszcza, jeśli nie zależy nam na jednolitym, sztucznym kolorze na całej głowie, a raczej chcemy poblasku czy pogłębienia koloru włosów.
Płukanka z kory dębu może mieć działanie wysuszające, dlatego dodatek siemienia łatwo temu zapobiegnie, jednocześnie pielęgnując i nawilżając, a naszej farbie doda świetnego poślizgu i żelowości. Jeśli więc was zainteresowałam tym, jak naturalnie farbować włosy na ciemno, zapraszam do dalszej części wpisu.
DIY farba żelowa na przyciemnienie i nawilżenie włosów
Składniki:
- 2 łyżki kory dębu
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 2 szklanki gorącej wody
Wykonanie:
Potrzebny czas: 15 minut
DIY farba żelowa do włosów
- Mieszamy składniki.
Do małego garnka wsypujemy 2 łyżki ziaren siemienia i kory, zalewamy je 2 szklankami gorącej wody, przykrywamy pokrywką i gotujemy na małym ogniu. - Zagotowujemy.
Czekamy, aż mikstura się zagotuje. Jednocześnie mieszamy co chwilę, ponieważ ziarenka lubią przyklejać się do dna. Pilnujmy, aby nie wykipiało. - Gotujemy.
Od czasu zagotowania gotujemy na jeszcze mniejszym ogniu do 10-15 minut, następnie wyłączamy, gdy zacznie gęstnieć. - Odcedzanie.
Gorące siemię lniane i zioła od razu przelewamy przez sitko. Farba jest gotowa do użycia, ale studzimy ją albo wstawiamy go do lodówki, gdzie jeszcze bardziej zgęstnieje. Ma trwałość około tygodnia.
Kora dębu i siemię- czemu takie składniki?
Kora dębu słynie z właściwości farbujących włosy. Testowałam jedynie korę w postaci płukanek, bo ma znane właściwości pogłębiające brązowe tony oraz przyciemniających- a także mocno ochładza kolor. Niestety moje włosy były po niej suche i szorstkie, przez co zaprzestałam jej używania. Pewnego dnia, podczas podczas przygotowywania żelu z siemienia lnianego wpadł mi do głowy pomysł, w jaki sposób zrobić z niego farbę o żelowej konsystencji, jednocześnie zapobiegając przesuszeniu włosów przez zioła. Dodatek siemienia właśnie łatwo temu zapobiegnie, jednocześnie pielęgnując i nawilżając, a naszej farbie doda świetnego poślizgu i żelowości. Ugotowałam więc ciemny żel, który stosowany regularnie ma duże szansę na pogłębianie koloru ciemnych włosów.
Podobne: Jak naturalnie przyciemnić włosy? Zioła i oleje
Podsumowanie:
Naturalne metody nie działają tak spektakularnie jak chemiczne farby, jednak systematyczne stosowanie ziół, poparte codzienną, zachowawcza pielęgnacją włosów z pewnością pozwoli nam osiągnąć wymarzony kolor bez zniszczenia włosów, a nawet z korzyścią i odżywieniem. Polecam wypróbować!
Znacie taką ziołową metodę na farbowanie włosów? Asia