Przejdź do treści
Strona główna  →  Zdrowa żywność  →  Zsiadłe mleko, jak zrobić w domu? Szybki i prosty przepis

Zsiadłe mleko, jak zrobić w domu? Szybki i prosty przepis

Hej, kochani! Zsiadłe mleko, znane też jako kwaśne mleko ma szerokie korzyści zdrowotne. Rzadko można jednak znaleźć je w sklepie, a mało kto pamięta, że można je łatwo i szybko zrobić sobie w domu. Zapraszam zatem do mojego przepisu na domowe, zsiadłe mleko z mleka sklepowego.

Mleko zsiadłe ze sklepowego, jak je zrobić w domu? Prosty przepis krok po kroku:

Składniki:

  • Mleko (świeże, mikrofiltrowane lub pasteryzowane)
  • 1-2 łyżki jogurtu naturalnego (z aktywnymi kulturami bakterii) albo śmietany lub gotowe, zsiadłe mleko ze sklepu

Wykonanie:

  1. Przygotowanie mleka: Użyj świeżego, pełnotłustego mleka. Może to być mleko krowie, koźle, owcze lub roślinne (np. sojowe, migdałowe).
  2. Podgrzewanie mleka: Wlej mleko do garnka i podgrzewaj je na średnim ogniu, aż osiągnie temperaturę około 40-45°C (ok. 110-115°F). Nie doprowadzaj do wrzenia.
  3. Dodanie jogurtu jako inokulum: Gdy mleko osiągnie odpowiednią temperaturę, dodaj 1-2 łyżki jogurtu naturalnego jako inokulum. Jogurt powinien zawierać aktywne kultury bakterii, które pomogą w procesie fermentacji.
  4. Mieszanie: Delikatnie wymieszaj mleko z jogurtem drewnianą łyżką, aby równomiernie rozprowadzić kultury bakterii.
  5. Fermentacja: Przełóż mleko do czystego słoika szklanego lub innego naczynia przeznaczonego do fermentacji. Zakręć słoik, ale nie dokręcaj go zbyt mocno, aby gaz wytworzony w trakcie fermentacji miał możliwość ucieczki.
  6. Inkubacja: Umieść słoik z mlekiem w ciepłym miejscu (np. w cieplarni lub w wyłączonym piekarniku) na około 8-12 godzin. Temperatura inkubacji powinna być utrzymywana na poziomie około 40-45°C (ok. 110-115°F).
  7. Sprawdzenie gotowości: Po upływie czasu inkubacji sprawdź, czy mleko zgęstniało i ma charakterystyczny kwaśny smak. Jeśli tak, zsiadłe mleko jest gotowe. Jeśli nie, pozostaw je na nieco dłużej.
  8. Chłodzenie i przechowywanie: Po osiągnięciu odpowiedniego stopnia fermentacji, przechowuj zsiadłe mleko w lodówce. Zimne temperatury zatrzymają proces fermentacji.
Zsiadłe mleko, jak zrobić w domu? Szybki i prosty przepis

Podobne: Jak naturalnie obniżyć ciśnienie? Proste i skuteczne metody

Gotowe zsiadłe mleko możesz wykorzystać w różnych przepisach kuchennych, np. do produkcji twarogu, sosów, czy jako bazę do przygotowania smoothie, deserów i koktajli. Na zdrowie, smacznego!

Skusicie się na mój zdrowy przepis?

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 176

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *