Witajcie, kochani. Dzisiaj mam dla was kolejny post o naturalnych metodach, tym razem porozmawiamy o tym, co zastosować na ukąszenia owadów oraz o tym, jak się przed nimi chronić.
Mamy środek lata i mała wycieczka na działkę, do lasu czy na łąkę wystarczy, aby zostać boleśnie pokąsanym przez owady-bąki, muszki, komary, osy, pająki i nawet kleszcze. Jest to zwłaszcza niebezpieczne dla dzieci, które będą płakać i rozdrapywać rany. Na szczęście są na to naturalne, tradycyjne metody, na przykład zioła czy warzywa, które każdy z nas ma w domu. Jeśli jesteście ciekawi, jak się przed tym uchronić, zapraszam do dalszej częci posta.
Preparaty chemiczne na owady
Czy warto stosować sklepowe, chemiczne preparaty do ochrony przed owadami? Tutaj każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Takie produkty to czysta chemia, które nie jest obojętna i dla naszego zdrowia. Poza tym arzem ze szkodnikami zabija i inne pożyteczne owady, które znajda się w okolicy zasięgu pryskania, do tego, co tu ukrywać- takie rzeczy nieładnie pachną i kosztują niemało, jeśli chcemy się nimi nieustannie pryskać.
Co zamiast szkodliwej chemii? Ocet i alkohol!
Bolesne i swędzące ukąszenie wystarczy natrzeć kilkoma kroplami octu lub alkoholu, np. wódki, spirytusu salicylowego czy ziołowych nalewek. Przestanie swędzieć i opuchlizna szybko zniknie.
Co jeszcze? Zioła! Również odstraszają owady swoim zapachem, do tego przepięknie, naturalnie pachną.
Jakie zioła mogą nam pomóc?
Szałwia na ukąszenia owadów
Tak niepozorne zioło, jakim jest szałwia również może nam pomóc. Jak działa? Ma silne działanie antyseptyczne oraz szybko zlikwiduje ból i obrzęki.
Jak stosować szałwię?
Zrób napar: łyżeczkę suszonej szałwii zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj pod przykryciem, przecedź i wystudzonym naparem możesz przemywać bolące miejsca po ukąszeniach.
Szałwia także odstraszy komary: rozetrzyj świeże liście w palcach i natrzyj skórę w kilku miejscach odsłoniętego ciała.
Zioło możesz też suszyć w miejscu przebywania wieczorami np. na tarasie, aby odstraszyć wszelkie niepożądane owady.
Komarzyca, lawenda i majeranek odstraszą komary
Wiele kwiatów i ziół, które mamy w naszych ogródkach wykazują działanie odstraszające owady. To dzięki ich olejkom eterycznym a więc i cudownemu zapachowi. Posadź dookoła swojego ganku czy tarasu rząd lawendy, a nigdy nie będziesz się więcej przejmować komarami. Możesz też nosić w kieszeni woreczki z suszonymi kwiatami lub nacierać się olejkowymi perfumami lawendowymi.
Dziurawiec na swędzenie i ból po ukąszeniu owadów
Również i to ziółko ma cudowne właściwości przeciwzapalne i łagodzące ból, pieczenie oraz swędzenie po ukąszeniach owadów. Skutecznie leczy zwłaszcza ból po ataku meszek i komarów.
Jak stosować dziurawiec?
Łyżeczkę suszonego ziela (w każdej aptece) zalej szklanką wrzątku i zostaw do naciągnięcia pod przykryciem. Wystudzonym naparem przemywaj miejsca bólu lub zrób okłady, jak w przypadku szałwii. Skuteczny jest również olej z ziela dziurawca jako punktowa pomoc na bolesne ukąszenia. Olej możemy zrobić juz teraz, zbierając świeże kwiaty dziurawca na łąkach i robiąc z nich macerat. Będzie na przyszłe lato!
Zobacz również: Jak chronić włosy na wakacjach, na basenie i na plaży?
Cebula na ukąszenia owadów
Nikt by się nie spodziewał, że warzywa również mogą nam pomóc. Ale zawarte w niej związki siarki i olejki eteryczne mają silne działanie, ukoją ból i swędzenie skóry, a do tego przyspieszają gojenie się ranek.
Jak stosować cebulę?
Na spuchnięte miejsce przyłóż plaster surowej, świeżo obranej cebuli i zostaw na kilka minut.
Przy większym obrzęki i stanie zapalnym możesz zrobić okład: rozgotuj cebulę na papkę małej ilości wody i obwiąż folią spożywczą dookoła rany.
Macie inne metody na ukąszenia owadów?
Napiszcie w kometarzach! Asia