Przejdź do treści
Strona główna  →  Naturalna pielęgnacja  →  Jak działają tabletki z kolagenem na paznokcie?

Jak działają tabletki z kolagenem na paznokcie?


Hej, kochani! Dziś mam dla was kolejny post sponsorowany: Tabletki z kolagenem na paznokcie- jak działają? Zdrowe, mocne paznokcie stanowią atrybut kobiecości. Niezależnie od tego, czy preferujesz długą, czy też krótką płytkę paznokciową, z pewnością pragniesz przeciwdziałać jej rozdwajaniu, pękaniu oraz łamliwości.

post sponsorowany

Na kondycję swoich paznokci możesz wpłynąć zarówno poprzez odpowiednią pielęgnację, jak i od wewnątrz – przy użyciu suplementów diety. W tej kwestii na szczególną uwagę zasługują tabletki z kolagenem.

Czym jest kolagen i jak wpływa na paznokcie?

Jak powstaje keratyna?

Odporną na wodę i czynniki mechaniczne keratynę tworzą keranocyty. Do ich produkcji niezbędne jest białko bogate w aminokwasy, w tym kolagen. Z tego powodu to między innymi dzięki kolagenowi paznokcie charakteryzują się pożądaną gęstością i elastycznością, a zatem także odpornością na uszkodzenia.

Dla kogo tabletki z kolagenem na paznokcie?

Jeśli zależy Ci na ograniczeniu łamliwości paznokci, suplementacja kolagenu może przynieść oczekiwane rezultaty. Zaleca się ją między innymi kobietom wykonującym manicure hybrydowy. Kolagen suplementowany doustnie wchłania się do organizmu poprzez układ pokarmowy. Jest transportowany także do komórek paznokci, gdzie służy do produkcji nowych białek.

Jakie inne substancje poprawiają kondycje paznokci?

Wiesz już, że warto suplementować kolagen na zdrowe i mocne paznokcie. Jeśli jednak sięgasz po preparat z kolagenem, postaw na produkt wieloskładnikowy. Istnieje znacznie więcej substancji mających pozytywny wpływ na strukturę płytki paznokciowej. To przede wszystkim:

 • aminokwasy: cysteina, arginina, lizyna i prolina;
 • witaminy: A, C, E, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12);
 • minerały: krzem, cynk, żelazo, miedź, magnes i wapń;
 • ekstrakty z roślin, na przykład z dzikiej róży, borówki, pomidora, pokrzywy, bambusa.

Warty uwagi preparat z kolagenem i innymi substancjami wspierającymi budowę zdrowych i mocnych paznokci stanowi suplement diety Body ReBeauty polskiej marki Body Empire. Zawiera kolagen w dawce 200 mg na dobę, czyli ponad 3 razy większej od konkurencyjnych suplementów diety. W jego składzie znajdziesz także między innymi witaminę A, która wspiera produkcję keratyny, antyoksydacyjną witaminę E czy też witaminę C, która wspomaga wchłanianie żelaza i syntezę kolagenu. Skład tabletek uwzględnia też krzem niezbędny dla prawidłowego wzrostu paznokci oraz cynk stymulujący produkcję keratyny.

Tabletki z kolagenem

Wśród suplementów diety z kolagenem do wyboru pozostają preparaty zawierające kolagen liofilizowany i hydrolizowany. To dwa rodzaje kolagenu, które różnią się zarówno sposobem produkcji, jak i swoimi właściwościami.

 • Kolagen hydrolizowany – powstaje w procesie hydrolizy, który polega na zastosowaniu enzymów rozkładających łańcuchy kolagenu na mniejsze cząsteczki. Dzięki temu kolagen zyskuje lepszą rozpuszczalność w wodzie, a więc jest dostępny w preparatach do picia. Może być również łatwiej przyswajalny przez organizm, na przykład u osób mających problemy trawienne.
 • Kolagen liofilizowany ­– wytwarza się go w wyniku zamrożenia kolagenu w niskiej temperaturze, a następnie poprzez odparowanie w warunkach próżniowych. Kolagen liofilizowany zachowuje swoją oryginalną strukturę i cenne właściwości, na przykład peptydów sygnałowych. Charakteryzuje się jednak mniejszą rozpuszczalnością i przyswajalnością od kolagenu hydrolizowanego. Z tego względu najlepiej wybierać liofilizowany kolagen w tabletkach.

Jeśli nadal wahasz się, czy lepszy wybór stanowią tabletki z kolagenem, czy też kolagen do picia – ranking Wybieramykolagen.pl pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji. Znajdziesz w nim suplementy diety zarówno z kolagenem hydrolizowanym, jak i liofilizowanym.

Badania naukowe na temat skuteczności tabletek z kolagenem w poprawie kondycji paznokci

W dobie produkcji suplementów diety zawierających składniki o niepotwierdzonej skuteczności warto zwrócić się w kierunku wyników badań naukowych. Tak też zróbmy w przypadku wpływu tabletek z kolagenem na poprawę kondycji paznokci. Można powołać się na polską analizę badawczą opublikowaną w maju 2023 roku1. Pod lupę wzięto w niej badanie, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of cosmetic dermatology. 25. uczestników badania suplementowało bioaktywne peptydy kolagenowe przez okres 24. tygodni. Następnie poddano ocenie klinicznej tempo wzrostu i częstość łamania się paznokci tych osób. Pod uwagę wzięto fotografie wykonane 4 razy na różnym etapie suplementacji.

Wyniki badania:

 • Poprawę kondycji płytki paznokciowej zaobserwowano u 88% badanych.
 • Odnotowano redukcję łamliwości paznokci o 42%.
 • Zauważono, że tempo wzrostu paznokci zwiększyło się o 15%.
 • 80% uczestników badania zadeklarowało zadowolenie z suplementacji.
 • Spośród uczestników 75% uznało, że ich paznokcie są mocniejsze.
 • 71% osób potwierdziło, że ich paznokcie rosną szybciej i są dłuższe2.

Jak zaleca się stosować tabletki z kolagenem?

Aby kolagen przyniósł oczekiwane rezultaty względem poprawy kondycji paznokci, zaleca się jego suplementowanie przez minimum 4 miesiące. Zadbaj o systematyczność i staraj się nie pomijać codziennych dawek preparatu. Najlepiej wyznacz stałą porę na przyjmowanie suplementu diety. Produkty z kolagenem powinno się spożywać do lub po posiłku. Tabletki z kolagenem (na przykład Body ReBeauty) należy popijać szklanką wody. Nie przekraczaj dziennej dawki rekomendowanej przez producenta suplementu diety. Osoby chorujące przewlekle, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować suplementację z lekarzem.

Równolegle zadbaj o paznokcie na inne sposoby

Sama suplementacja kolagenu nie wystarczy, jeśli osłabiasz kondycję swoich paznokci poprzez złe nawyki. Dlatego postaraj się zmodyfikować także inne aspekty swojego stylu życia.

 • Postaw na zdrowe odżywianie – pamiętaj, że suplementy diety z kolagenem nie mogą stanowić substytutu zbilansowanej diety. Jeżeli pragniesz mieć długie, mocne paznokcie, w Twoim codziennym jadłospisie powinny gościć zdrowe źródła białka, witamin oraz składników mineralnych.
 • Chroń paznokcie przed uszkodzeniami ­– nie obgryzaj paznokci, a podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych korzystaj z rękawic ochronnych.
 • Zadbaj o pielęgnację dłoni – stosuj nawilżające kremy do rąk i paznokci. Jeśli malujesz paznokcie, wybieraj lakiery wzmacniające płytkę paznokciową. Unikaj też usuwania lakieru hybrydowego w warunkach domowych, zadanie to lepiej powierzyć kosmetyczce.

1 https://apcz.umk.pl/QS/article/view/43735

2 Hexsel D, Zague V , Schunck M, Siega C, Camozzato FO, Oesser S, 2017. Oral supplementation with specific bioactive collagen peptides improves nail growth and reduces symptoms of brittle nails. Journal of cosmetic dermatology; 16(4):520-526.


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Liczba ocen: 103

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

4 komentarze do “Jak działają tabletki z kolagenem na paznokcie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *