Przejdź do treści
Strona główna  →  Eko  →  Jak zasadzić awokado z pestki? Prosty poradnik

Jak zasadzić awokado z pestki? Prosty poradnik

Witajcie, kochani! Przychodzę do Was dzisiaj z wpisem o tym, jak zasadzić awokado. Zasadzenie go z pestki jest bardzo proste i zazwyczaj się łatwo przyjmuje.

Co prawda do owocowania potrzebuje taka roślina kilka lat, nawet 6-8, ale tymczasem będzie bardzo ozdobną domową rośliną. Potem możemy wynosić ją na balkon lub taras, niestety musi przezimować w mieszkaniu – jako drzewko egzotyczne nie jest niestety odporna na mrozy. Mimo to znam osobę, która już zbiera owoce z awokado sadzonego w dużej donicy.

Na pewno warto spróbować, zwłaszcza, że pestka i tak nam zostaje po zjedzonym awokado, więc jest to darmowa roślina, do tego no waste. Zapraszam do wpisu o domowej hodowli tego pysznego i zdrowego owocu.

Jak zasadzić awokado z pestki?
Awokado z pestki

Jak zasadzić awokado z pestki

Kupując awokado sprawdźmy, czy jest miękkie i nie ma brązowych plam – owoc powinien mieć zieloną skórkę. Owoc przekrawamy na pół i delikatnie wyjmujemy pestkę ze środka, uważając, żeby jej nie uszkodzić. Resztkę owocu oczywiście zjadamy, natomiast pestkę najlepiej od razu namoczyć.

Jak ukorzenić pestkę awokado

awokado z pestki
Awokado

Myjemy pestkę i zdejmujemy z niej brązową skórkę. Znajdujemy górę awokado, z reguły stożkowa część to góra a szersza to dół. W środkową część pestki wbijamy ukośnie 3 wykałaczki, w równych odległościach od siebie, tak, aby stabilnie opierały się na szklance. Pestka nie może być za głęboko zanurzona w wodzie, inaczej zgnije. Osadzamy owoc na ściankach szklanki lub słoika i wypełniamy je wodą. 

Szklankę kładziemy w jasnym miejscu, np. na parapecie okna. Regularnie uzupełniamy wodę w słoiku i wymieniamy ją na nową co kilka dni. Pestka zacznie pękać i kiełkować po około 2 tygodniach.

Sadzimy awokado
Sadzimy awokado

Wkrótce dno szklanki zapełni się korzeniami i pojawi się łodyga, a na niej urocze, malutkie liście. Wtedy możemy zasadzić nasze awokado do doniczki z ziemią. Nie warto się śpieszyć i sadzić, zanim roślina w pełni się rozwinie, bo może pózniej zwiędnąć.

Znajdź akcesoria do zasadzenia awokado

Jak zasadzić awokado w doniczce?

Awokado potrzebuje żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Powinna być bardzo przepuszczalna, a jednocześnie utrzymywać wilgoć. Dlatego zwykła ziemia do roślin domowych nie będzie dla niego odpowiednia. Najlepiej wymieszać ją z torfem i piaskiem lub perlitem.

Jak zasadzić awokado z pestki?
Jak zasadzić awokado z pestki?

Roślinę sadzimy w doniczce zbliżonej wielkością do pojemnika, w którym kiełkowały korzenie. Nie powinna być za duża.

Wsadzamy pestkę tak, aby 2-3 cm wystawała ponad powierzchnię ziemi i uklepujemy dookoła. Nie zapomnijmy dobrze jej podlać- korzenie wszak przyzwyczajone są do świeżej wody.

Znajdź odpowiednią doniczkę
Awokado w doniczce
Awokado w doniczce

Jak wyhodować awokado z pestki?

Awokado lubi wilgotne podłoże, więc po zasadzeniu rośliny trzeba ją regularnie, lecz nie zbyt obficie podlewać. Zimą możemy podlewać raz w tygodniu. Roślina lubi ciepłe i słoneczne stanowiska, ale nie pełne słońce. Będzie szybko rosło. Musimy je raz do roku, najlepiej na wiosnę przesadzać do większej doniczki i odpowiednio nawozić.

Podobne: Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis

Jak zasadzić awokado z pestki?
Jak zasadzić awokado z pestki?

Awokado nie może być hodowana w temperaturze niższej niż 10 stopni. Późną wiosną i latem możemy trzymać ją w ogrodzie lub na balkonie, ale zimować powinna w domu. Jako drzewko egzotyczne nie jest niestety odporna na polskie mrozy, z tego względu może też nie przetrwać w ogrodzie. Jest to roślina donicowa, tarasowa lub balkonowa. Może też mieszkać w domu, jako piękna, oryginalna i darmowa roślina doniczkowa.

Spróbujecie wyhodować sobie własne awokado?

Podsumowanie

Jak ukorzenić pestkę awokado?

W środkową część pestki wbijamy 3 wykałaczki, aby stabilnie opierały się na szklance. Pestka nie może być za głęboko zanurzona w wodzie. Szklankę stawiamy na parapecie i regularnie uzupełniamy wodę. Pestka zacznie pękać i kiełkować po około 2 tygodniach.

Jak zasadzić awokado w doniczce?

Ziemię do roślin domowych wymieszaj z torfem i piaskiem lub perlitem. Wsadzamy pestkę tak, aby 2-3 cm wystawała ponad powierzchnię ziemi. Regularnie podlewamy.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.4 / 5. Liczba ocen: 238

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

5 komentarzy do “Jak zasadzić awokado z pestki? Prosty poradnik”

  1. by awokado mialo owoc musi się zapylić od innego kwiwta krzyżowo. inaczej nie będzie w domu owoców jest to w warunkach domowych niemal niewykonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *