nawóz z bananów, Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis, Jak naturalnie
Eko

Jak zasadzić awokado z pestki? Prosty poradnik

Witajcie, kochani! Przychodzę do Was dzisiaj z wpisem o tym, jak zasadzić awokado. Zasadzenie go z pestki jest bardzo proste i zazwyczaj się łatwo przyjmuje. Co prawda do owocowania potrzebuje taka roślina kilka lat, nawet 6-8, ale tymczasem będzie bardzo ozdobną domową rośliną. Potem możemy wynosić ją na balkon lub taras, niestety musi przezimować w mieszkaniu- jako drzewko egzotyczne nie jest niestety odporna na mrozy. Mimo to znam osobę, która już zbiera owoce z awokado sadzonego w dużej donicy. Na pewno warto spróbować, zwłaszcza, że pestka i tak nam zostaje po zjedzonym awokado, więc jest to darmowa roślina, do tego no waste. Zapraszam do wpisu o domowej hodowli tego pysznego i zdrowego owocu.

nawóz z bananów, Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis, Jak naturalnie

Jak zasadzić pestkę awokado

Kupując awokado sprawdźmy, czy jest miękkie i nie ma brązowych plam- owoc powinien mieć zieloną skórkę. Owoc przekrawamy na pół i delikatnie wyjmujemy pestkę ze środka, uważając, żeby jej nie uszkodzić. Resztkę owocu oczywiście zjadamy, natomiast pestkę najlepiej od razu namoczyć.

Jak ukorzenić pestkę awokado

Myjemy pestkę i zdejmujemy z niej brązową skórkę. Znajdujemy górę awokado, z reguły stożkowa część to góra a szersza to dół. W środkową część pestki wbijamy ukośnie 3 wykałaczki, w równych odległościach od siebie, tak, aby stabilnie opierały się na szklance. Pestka nie może być za głęboko zanurzona w wodzie, inaczej zgnije. Osadzamy owoc na ściankach szklanki lub słoika i wypełniamy je wodą. 

Szklankę stawiamy kładziemy w jasnym miejscu, np. na parapecie okna. Regularnie uzupełniamy wodę w słoiku i wymieniamy ją na nową co kilka dni. Pestka zacznie pękać i kiełkować po około 2 tygodniach.

Wkrótce dno szklanki zapełni się korzeniami i pojawi się łodyga, a na niej urocze, malutkie liście. Wtedy możemy zasadzić nasze awokado do doniczki z ziemią. Nie warto się śpieszyć i sadzić, zanim roślina w pełni się rozwinie, bo może pózniej zwiędnąć.

Jak zasadzić awokado w doniczce?

Awokado potrzebuje żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Powinna być bardzo przepuszczalna, a jednocześnie utrzymywać wilgoć. Dlatego zwykła ziemia do roślin domowych nie będzie dla niego odpowiednia. Najlepiej wymieszać ją z torfem i piaskiem lun perlitem.

nawóz z bananów, Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis, Jak naturalnie

Roślinę sadzimy w doniczce zbliżonej wielkością do pojemnika, w którym kiełkowały korzenie. Nie powinna być za duża.
Wsadzamy pestkę tak, aby 2-3 cm wystawała ponad powierzchnię ziemi i uklepujemy dookoła. Nie zapomnijmy dobrze jej podlać- korzenie wszak przyzwyczajone są do świeżej wody.

Jak wyhodować awokado z pestki?

Awokado lubi wilgotne podłoże, więc po zasadzeniu rośliny trzeba ją regularnie, lecz nie zbyt obficie podlewać. Zimą możemy podlewać raz w tygodniu. Roślina lubi ciepłe i słoneczne stanowiska, ale nie pełne słońce. Będzie szybko rosło. Musimy je raz do roku, najlepiej na wiosnę przesadzać do większej doniczki i odpowiednio nawozić.

Podobne: Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis

nawóz z bananów, Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis, Jak naturalnie

Awokado nie może być hodowana w temperaturze niższej niż 10 stopni. Późną wiosną i latem możemy trzymać ją w ogrodzie lub na balkonie, ale zimować powinna w domu. Jako drzewko egzotyczne nie jest niestety odporna na polskie mrozy, z tego względu może też nie przetrwać w ogrodzie. Jest to roślina donicowa, tarasowa lub balkonowa. Może też mieszkać w domu, jako piękna, oryginalna i darmowa roślina doniczkowa.

Spróbujecie wyhodować sobie własne awokado?
Ania

Kategoria: Eko
Liczba artykułów: 111

Dodaj komentarz

nawóz z bananów, Domowy nawóz z bananów | najprostszy przepis, Jak naturalnie

Powiązane artykuły

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Wróć na początek