Hej, kochani. Dziś będzie nowy wpis o less waste czyli: jak zużyć olej do włosów, który nam się nie sprawdza? Cóż, każda z nas ma w swojej łazience kilka produktów, które od dawna leżą nieużywane. O niektórych po prostu zapominamy, niektóre nam nie służą albo mamy zwyczajnie za dużo kosmetyków.
Najczęstszym problemem jest to, gdy olej nie jest dopasowany do naszej porowatości i nie spełnia potrzeb naszych włosów. Albo odwrotnie- jest za ciężki i za bardzo obciąża nam włosy, może je puszyć. Tymczasem zbliża się koniec terminu ważności lub bierzemy się za sprzątanie i nie wiemy, jak zużyć kiepskie oleje do włosów. Co wtedy zrobić z butelką takiego oleju? Na pewno nie wyrzucajmy, to szkodzi i naszej kieszeni i środowisku.
Na szczęście oleje mają wszechstronne zastosowanie w naturalnej kosmetyce, więc bez obaw znajdziemy inny sposób na wykorzystanie nietrafionego oleju: do twarzy, ciała jak i do włosów, ale w trochę innej roli. Zapraszam do mojego wpisu o tym, jak szybko zużyć olej do włosów.
Jak zużyć olej, który nam się nie sprawdził? Do włosów:
Olejowanie włosów odżywką:
Jest to świetna metoda olejowania, polecana zwłaszcza początkującym. Jeśli sam olej nam puszy włosy, w tej roli olejowania powinien lepiej się sprawdzić. Wybieramy lekkie, bezsilikonowe i nawilżające emulsje np. z aloesem, miodem czy z dużą zawartością gliceryny, które doskonale nawilżą długość wysuszonych włosów, a olejowanie zamknie to nawilżenie w łuskach na długo.
Lekko moczymy włosy, np. wodą w sprayu, nakładamy równomiernie małą ilość odżywki zmieszanej z olejem, potem zmywamy jak zwykle.
Tuningowanie maski albo odżywki olejami
Kolejna metoda na to, jak zużyć olej oraz…kiepską odżywkę. Razem zadziałają jeszcze lepiej! Do zbyt lekkiej odżywki można dodać po kilka kropel olei, ekstrakty ziołowe, humektanty, proteiny, można ją wzbogacić o żel aloesowy, glinki, hennę a nawet roztopione masło shea itd. Najlepiej robić małe porcje na raz, tuż przed nałożeniem – będziesz mieć pewność, że nic się nie zepsuje.
Zobacz także: Jak zużyć odżywkę do włosów? 3 sposoby
Mieszanki olejowe DIY
Czasem lepiej zadziała mieszanka kilku olejów niż jeden, niedobrany do włosów. Sprawdza się zwłaszcza przy masłach i oleju rycynowym, który jest za tępy solo i obciążający. W sklepach znajdziecie wiele takich kosmetyków, ale możemy zrobić go sami.
Wymieszaj w buteleczce kilka olejów, pamiętając, aby baza kosmetyku był raczej ten lekki, np. migdałowy, rzepakowy, oliwa. Możesz dodać olejki zapachowe i witaminę e, olejowe ekstrakty.
Maceraty olejowe z ziół, przypraw lub warzyw
Świetną metodą na zużycie oleju jest zrobienie z niego maceratu ziołowego, który genialnie sprawdzi się do olejowania, zwłaszcza skalpu-wzmocni cebulki, przyspieszy porost włosów lub dobrze wypłynie na włosy na długości. Wybieramy zioła zarówno świeże jak i suszone, indyjskie lub polne zioła. Macerować można też cebulę i czosnek, kwiaty czy marchewkę na olejek do twarzy i ciała. Znów baza powinien być lekki, dopasowany do przeznaczenia olej z dodatkiem tych cięższych.
Peeling do ciała i skóry głowy
Cukrowy lub cukrowo-solny peeling do włosów i ciała to klasyka DIY, a także ten no waste z fusów kawy -na pewno już wszyscy znają! Lekkie oleje świetnie się sprawdzają także przy glinkowym peelingu głowy, bo zapewniają poślizg dla pasty i łagodzą ewentualne podrażnienia.
Serum na końcówki włosów:
Jest świetne, zwłaszcza gdy nie używamy silikonów do zabezpieczania włosów. Możemy je zrobić ze stopionych maseł, oleju kokosowego lub mieszanki płynnych olei. Możesz dodać olejki zapachowe i witaminę e, olejowe ekstrakty a także można dać kilka kropel silikonowego serum ze sklepu. Możesz trzymać je w małej buteleczce. Takie serum będzie mniej obciąża i przetłuszcza włosy niż same silikony, będzie też bardziej odżywcze.
W podobny sposób można zrobić odżywkę diy w sprayu na długość włosów- z silikonami lub bez.
Olejek do odgniatania sucharków:
Coś dla kręconowłosych. Jeśli olej jest za lekki do pielęgnacji, na pewno sprawdzi się do odgniatania i przy reanimacji włosów.
Jak zużyć olej, który nam się nie sprawdził? Do ciała i twarzy:
Maseczki i peeling do twarzy
Olej często jest dodawany do DIY maseczek do twarzy, zwłaszcza glinkowych. Nadaje poślizg, nie pozwala glinkowym maskom zasychać i oczywiście- dodatkowo odżywia. Często stosuję lekkie oleje do włosów jako bazę do domowych peelingów twarzowych, maseczek domowej roboty z ziołami i glinkami. Często też nakładam tą samą maskę na twarz, której użyłam do włosów- stuningowaną za pomocą nawilżaczy i olejów. Oszczędność czasu, same korzyści dla urody i świetny sposób na to, jak zużyć olej, małymi porcjami, ale zawsze.
Olejek jako serum do twarzy
Olej można stosować sam, jako proste serum to twarzy lub mieszać z nawilżaczem, np. kwasem hialuronowym. Olejowanie twarzy pomaga uregulować poziom sebum, oczyścić z zaskórników i złagodzić stany zapalne. Kilka kropel oleju należy nakładać na oczyszczoną, zwilżoną twarz, pod krem.
Wzbogacanie gotowych kosmetyków
Zarówno krem do twarzy, balsam do ciała czy krem do rak skorzystają z tego, gdy wlejemy do nich kilka kropel olejków. Kosmetyk będzie gęstszy, bardziej bogatszy i odżywczy. A sklepowe produkty raczej są ubogie…
Mycie twarz olejkiem OCM
Olej, który nie sprawdził się na włosach może posłużyć do mycia twarzy w metodzie OCM. Zwłaszcza, że wtedy rzeczywiście zużyjemy dużą ilośc takich olejków.
Do demakijażu
Olej to świetna oliwka do makijażu, śmiało można użyć jej prosto na zmoczonym waciku kosmetycznym lub zrobić z oleju dwufazowy płyn do demakijażu- pomoże rozpuścić wszystko i zostawi skórę nawilżoną i miękką. Często stosuję ta metodę na wyjazdach, aby nie tragać za dużo kosmetyków.
Olejek do ciała i suchych rąk
Olej można również wykorzystać jako balsam i olejek do ciała. Znów używamy bazy i mieszanki olejów, z olejkami zapachowymi i spożywczymi. Używamy po myciu, na mokrą skórę i wycieramy ręcznikiem. Można też użyć znanego w tej metodzie samego masła shea i oleju kokosowego.
Olej do rąk, paznokci i skórek
Oliwa to znana i świetna metoda na słabe paznokcie, ale możemy wykorzystać też inne oleje. Dzięki systematycznemu olejowaniu paznokcie staną się twardsze, nawilżone, błyszczące, bez przebarwień i mocniejsze. Moczymy paznokcie w podgrzanym w miseczce oleju lub przelewamy olej do pustego opakowania po lakierze. Nada się do tego olej arganowy, rycynowy, awokado, oliwa, oleje Dabur z parafiną.
Takie oleje używam też na suche dłonie, kolana oraz łokcie.
Olejek do kąpieli
Jest to moja ulubiona metoda wykorzystywania nielubianych olejów, zawsze wlewam kilka kropel jakiegokolwiek oleju do wanny z gorącą wodą i płynami czy bombami. W ten sposób świetnie nawilżymy ciało, a skóra stanie się miękka i elastyczna.
Golenie ciała
Golenie na oliwkę dla dzieci ale i zwykłą oliwę jest znanym od lat sposobem na gładką skórę bez podrażnień. Tak samo możemy zużyć każdy olej. Daje dobry poślizg maszynce, zmiękczy włoski i ułatwi ich ścięcie. Nakładamy cienką warstwą, golimy się i lekko masujemy pozostałości po skórze, potem spłukujemy.
Jak zużyć olej, który nam się nie sprawdził? W kuchni:
Dodatek do potraw
Część olejów śmiało można wykorzystać w kuchni, dodając je do sałatek, sosów, twarożków, wegańskich ciast czy. winnych przepisach. Często kupuję oleje tzw. spożywcze, dobrej jakości, które od razu przelewam do użycia i w kuchni i w łazience.
Oleje z orzechów, dyni i z sezamu są zwłaszcza pyszne i słodkawe, mają mocny i orzechowy posmak, są bogate w kwasy omega 6 i 3, spore ilości witaminy E, nadają się do deserów, naleśników, do dań kuchni azjatyckiej, warzyw, ciast. Olej winogronowy, kokosowy, awokado i oliwa są znane zarówno do smażenia jak i gotowania. Są pyszne!
Jako suplementy diety
Oleje zawierają wiele witamin i innych ważnych składników, dlatego też są dobrym i naturalnym suplementem diety. Aby łatwiej było je przyjmować można mieszać z wodą lub kapsułkować, żuć lub płukać olejami zęby czy jamę ustną. Mają szereg zdrowotnych zastosowań! Np. olej z czarnuszki zwiększa odporność organizmu, a
olej lniany potrafi łagodzić bóle menstruacyjne.
Tygodniowa metoda inwersji, projekt denko lub miesiąc olejowania włosów
Super pomysłem na szybkie zużycie olejów lub mieszanek jest zrobienie sobie projektu denko, lub spróbowanie metod na przyspieszenie porostu włosów. Zarówno w metodzie inwersji jak i podczas mojego miesiąca olejowania włosów stosowałam oleje codziennie na skalp oraz długość. Genialna motywacja do używania kosmetyków! Udało mi się dzięki temu zużyć naprawdę dużo produktów, także odżywek i masek, a włosy sporo urosły!
Zobacz: Olejowanie włosów przez miesiąc | początek kuracji
Kochani, mam prośbę; jeśli znacie i stosujecie jeszcze jakiś inny sposób by zużyć olej odżywkę do włosów lub inne włosowe produkty opiszcie go w komentarzu. Będzie mi bardzo miło przeczytać wasze pomysły, a na pewno może się to przydać wielu dziewczynom w wykańczaniu ich zapasów!