Hej, kochani! Dzisiaj mam dla was kolejne DIY: wywar z polskich ziół jako wcierka na wypadanie, łupież i szybki porost włosów. Jest to popularny sposób na tania wcierkę propagowany przez blogerki włosowe jeszcze sprzed wielu lat. Ja sama robiłam ją już nie raz, ponieważ jest niesamowicie tania i skuteczna, a polskie zioła są tak łatwo dostępne. Zdarza się, że nawet zbieram je sama z lasów i łąk!
Wcierka jest też bardzo przyjemna w stosowaniu, pachnie siankiem a i skóra głowy jets po niej ukojona. Żadnych podrażnień, swędzenia ani wzmożenia wypadania. Wprost przeciwnie, wcierka ziołowa sprawdziła mi się świetnie, pomogła w walce o piękne i długie włosy.
Zioła i ich ekstrakty od wieków wykorzystywane są w naturalnej kosmetyce jako remedium na wzmacnianie cebulek, przyspieszania porostu włosów, zagęszczania ich przez wysyp baby hair, pomagała też w ograniczeniu wypadania włosów. Ze względu na swoje cenne właściwości i działanie są podstawą wielu szamponów i odżywek, znajdziecie je w wielu sklepowych wcierkach do skóry głowy. Jednak domowa kuracja ziołową herbatką jest bardzo tania, naturalna i prosta do zrobienia, dlatego zapraszam do mojego wpisu i przepisu na domową DIY wcierka z polskich ziół.
DIY domowa wcierka z polskich ziół na porost włosów -prosty przepis
Składniki:
- po 1 łyżeczce wybranych, polskich ziół znanych z dobrego działania na włosy:
kozieradka; szałwia; korzeń łopianu, liść pokrzywy, kłącze tataraku, kora dębu, koszyczek rumianku, mięta, ziele skrzypu, rzodkiew zwyczajna, mydlnica lekarska, rozmaryn itd.
- 100 ml wody destylowanej
- kieliszek i strzykawka, pojemnik na wcierkę
- alkohol, wódka lub konserwant naturalny
Wykonanie:
DIY domowa wcierka z polskich ziół na porost włosów -prosty przepis
- Przygotowujemy składniki.
Zioła myjemy i suszymy/ rozrywamy torebki. Odmierzamy składniki.
- Gotowanie.
Korzenie, łodygi i kłącza ziół należy wygotować. W tym celu zagotowujemy wodę w rondelku i dorzucamy odmierzone zioła. Gotujemy ok. 10 minut pod przykryciem.
- Zaparzanie.
Kwiaty i liście wystarczy zaparzyć. Dorzucamy resztę ziół do rondelka z gorącą, ale nie wrzącą herbatką z ziół i przykrywamy pokrywką.
- Czekamy.
Zioła zostawiamy do naciągnięcia na 2-5 godzin. Po tym czasie studzimy, odcedzamy i zlewamy do pojemnika na wcierkę.
- Konserwowanie.
Na 90- 100 ml gotowej wcierki wystarczy dodać 2 łyżki mocnego alkoholu, np. wódki, spirytusu, białego wina. Lub odpowiednią ilość wybranego konserwantu naturalnego (ze sklepu z półproduktami).
- Stosowanie wcierki.
Nabieramy płyn do kieliszka i wciągamy do strzykawki. Tak nakładamy równomiernie na skórę głowy za pomocą ostrzykiwania. Wystarczy 5 ml na jedno użycie. Następnie wykonujemy delikatny masaż.
Podobne: Wcierka z rzepy DIY: na łupież, porost i wypadnie włosów
Uwagi:
Wcierkę nawet mimo zakonserwowania trzymam w lodówce. Nakładam codziennie 5 ml płynu na samą skórę głowy przy pomocy strzykawki, ostrzykiwania. Następnie wykonujemy delikatny masaż.
Alkohol pomoże ziołowej wcierce jeszcze lepiej zadziałać i przeniknąć do cebulek skóry głowy. Jeśli jednak nie konserwujecie wcierki, np. z obawy o przesuszenie, będzie ważna do 3-4 dni trzymana w lodówce. Po tym czasie można zużyć resztki np. jako płukankę do włosów.
Można też robić malutkie porcje takiego kosmetyku na raz, albo mrozić za każdym razem pozostałości w zamrażarce.
Stosujecie domowe wcierki? Asia