Żel lniany, przepis na żel z siemienia lnianego do włosów

Witajcie, Kochani! Dzisiaj mam dla Was klasyczny już przepis na włosowe kosmetyki DIY, czyli Żel lniany do stylizacji i pielęgnacji włosów.

Na pewno już dawno o nim słyszeliście, bo jak wiecie, żel z siemienia lnianego jest najlepszym naturalnym żelem do stylizacji kręconych włosów. Przepis na glutek lniany jest najpopularniejszym przepisem we włosowym środowisku blogerek. Nic dziwnego, jest to bardzo tani, łatwo do zrobienia i naprawdę dobry stylizator. Całkowicie naturalny i no waste!

Żel lniany słynie ze wspaniałych właściwości nawilżających i pielęgnujących -nie tylko włosy. Możemy go też stosować na wiele sposobów. Chciałabym Wam dzisiaj przedstawić przepis na żel lniany, po którym zawsze wychodzi on idealny. Oraz porady, w jaki sposób popularnego glutka lnianego można wykorzystać w naszej naturalnej pielęgnacji.

Może więc przyda wam się przepis, który wcale nie jest czasochłonny ani wymagający praktyki w robieniu. Do tego zawsze się udaje. Jeśli ciekawi was ten najprostszy przepis, zapraszam do dalszej części wpisu.

Żel lniany

Żel lniany- przepis krok po kroku

Składniki:

  • 2 łyżki ziaren siemienia lnianego
  • 2 szklanki gorącej wody

Wykonanie:

Potrzebny czas: 15 minut

Żel lniany- przepis krok po kroku

  1. Mieszamy składniki.

    Do małego garnka wsypujemy 2 łyżki ziaren siemienia i zalewamy je 2 szklankami gorącej wody, przykrywamy pokrywką i gotujemy na małym ogniu.

  2. Zagotowujemy.

    Czekamy, aż mikstura się zagotuje. Jednocześnie mieszamy co chwilę, ponieważ ziarenka lubią przyklejać się do dna. Pilnujmy, aby nie wykipiało.

  3. Gotujemy.

    Od czasu zagotowania gotujemy na jeszcze mniejszym ogniu do 10-15 minut, następnie wyłączamy, gdy zacznie gęstnieć.

  4. Odcedzanie.

    Gorące siemię lniane od razu przelewamy przez sitko, czasem wystarczy po prostu przechylić garnek i przelać, ziarenka opadły na dni i łatwo jest je oddzielić od glutka.

  5. Gotowe!

    Żel lniany jets gotowy do użycia, ale wstawiamy go do lodówki, gdzie jeszcze bardziej zgęstnieje. Ma trwałość około tygodnia.

Uwagi:

Żel lniany trzymamy w lodówce. Ma trwałość około tygodnia. Można go także zakonserwować półproduktami kosmetycznymi, np. FEOG.

Niektórzy przecedzają dopiero po wystygnięciu mikstury przez pończochę, ale bardzo tego nie polecam- chemikalia i mnóstwo brudzącej roboty.

Jeszcze prostszy przepis na wodę z siemienia znajdziecie tutaj: Woda z siemienia lnianego | jak zrobić i do czego używać

Żel lniany- jak stosować w pielęgnacji włosów?

  1. Sprawdzi się jako kuracja na włosy, zwłaszcza uwielbiam taką maskę po farbowaniu henną.
  2. Można dodać go do maski do włosów: łyżeczka żelu lnianego na łyżkę maseczki i opcjonalnie kropelki oleju. Włosy po zmyciu powinny być gładkie i nawilżone. .
  3. Można zrobić z niego płukankę do włosów.
  4. Glutek lniany to najtańszy i najlpeszy stylizator dla kręconowłosych, można go stosować solo ale też mieszać z innymi stylizatorami.
  5. Żel lniany nawilża i łagodzi podrażnioną skórę głowy.
  6. Można go stosować jako podkład pod olejowanie włosów.

No waste – nie marnuj nasionek

Pozostałe z przepisu nasionka zużyj do…zjedzenia. To świetny dodatek do jogurtów, zup czy musli, który dostarcza nam wielu witamin, przy okazji pobudzi nasze włosy do wzrostu naturalnie- od środka!

Niedługo dodam kilka przepisów na potrawy z wykorzystaniem tych nasionek, na pewno wam się przydadzą!

Znacie przepis na glutek lniany?
Ania

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 161

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Podobne artykuły

1 komentarz

  • Cześć fajny blog! Bardzo lubię takie kosmetyki diy. Ja używam glutka jako żel do stylizacji włosów po umyciu, a dzień po myciu w mgiełce do reanimacji loków. Wtedy rozwadniam glutka i stosuję w butelce z atomizerem. Do glutka dodaję konserwantu i olejki eteryczne jakie akurat mi wejdą pod rękę dla zapachu. Można też hennować na glutku :)

Zostaw swój komentarz