Szałwia lekarska | domowe sposoby na łupież i siwe włosy

Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post o naturalnych metodach pielęgnacji włosów -szałwia lekarska, która pomoże nam w walce o zdrową skórę głowy, ukoi wszelkie podrażnienia, leczy łupież a także doda naszym włosom wyjątkowej miękkości.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) to jedno z najbardziej znanych ziół leczniczych. Surowcem wykorzystywanym w kosmetyce są jej liście. Zawiera w sobie odkażające olejki eteryczne, garbniki katechinowe, kwasy fenolowe, kwasy triterpenowe, sole mineralne, fitosterole, witaminy B i C oraz flawonoidy.

Szałwia ma właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne, dlatego często wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków do włosów, np. w szamponach przeciwłupieżowych na łupież suchy i pstry. Szałwia działa przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowo, odkaża skórę głowy i zapobiega podrażnieniom. Przyciemnia włosy i wygładza je, dodaje im głębi i pięknego blasku.

Gdzie kupić?

Suszone liście szałwii lekarskiej można kupić w sklepach zielarskich, w drogeriach sprzedających naturalne kosmetyki online, w niemal każdej aptece; herbatki ziołowe fix można też spotkać w sklepach spożywczych, najlepiej jednak używać właśnie całych, suszonych liści, które zawsze działają lepiej, niż sproszkowane resztki zioła w barwionych chemicznie torebkach.

O płukance szałwiowej pisałam już tutaj: Płukanka z szałwii dla gładkich i błyszczących włosów 

Wcierka przeciwłupieżowa z szałwii

Szałwia ma właściwości przeciwgrzybicze, ale znakomicie pomaga także na przetłuszczające się włosy i łupież tłusty, łupież różowy gilberta itd. bo ogranicza wydzielanie łoju i odkaża skórę głowy. Likwiduje swędzenie spowodowane drożdżakami i wszelkimi podrażnieniami oraz wzmacnia cebulki włosów. 

Przygotowanie wcierki

Składniki:

  • Szałwia lekarska
  • Czarna herbata (liściasta i mocna, np. Earl Grey)
  • Wódka lub inny mocny alkohol

Wykonanie:

Przygotuj napar, zalewając szklanką wrzątku łyżkę szałwii z łyżką czarnej herbaty. Przykryj i parz do naciągnięcia. Następnie przecedź. Do przestudzonej mieszanki dodaj łyżkę wódki, wymieszaj i odstaw na około godzinę. Wcierkę wetrzyj dokładnie w skórę głowy. Wystarczy stosować 5 ml mikstury na raz, odmierzając za pomocą strzykawki lub butelki z dziubkiem. Wcierkę trzymaj w lodówce. Stosuj ją przynajmniej przez 5 dni z rzędu, a kondycja skóry głowy powinna się znacząco poprawić.

Wcierka z szałwii odsiwiająca włosy

Szałwia lekarska ma także właściwości barwiące, może więc na trwale przyciemnić (w jakimś stopniu) siwe włosy, nie niszcząc ich ani nie osłabiając cebulek, jak robią to mocne farby chemiczne i popularne odsiwiacze.

Niestety, nie ma też natychmiastowego działania, jak środki chemiczne. Na rezultaty trzeba będzie poczekać, a kurację kilka razy powtórzyć. 

Jednak przetestowałam tę metodę na sobie i zapewniam, działa- przynajmniej na pierwsze, pojedyncze, siwe włosy na skroniach. Świetnie się też sprawdza na łupież u dzieci. 

Przygotowanie odsiwiającej wcierki:

Składniki:

  • Szałwia lekarska
  • Liście pokrzywy 
  • Czarna herbata 

Wykonanie: 

Wymieszaj 2 łyżki suszonej szałwii z taką samą ilością mocnej, czarnej herbaty i liści pokrzywy. Najlepiej zrobić to w misce z tworzywa. Zalej zioła wrząca wodą. Zakryj miskę pokrywką bądź folią aluminiową i wstaw do nagrzanego na 190 stopni piekarnika, najlepiej na kilka godzin. Można także postawić mieszankę na całą noc przy grzejniku. 

Napar powinien zrobić się bardzo ciemny. Potem miksturę wyjmujemy, studzimy i przecedzamy z suszu. Trzymamy do kilku dni w lodówce. 

Zanurzamy wacik w miksturze i niewielką ilością naparu smarujemy w miejscach występowania posiwiałych kosmyków, np. w skronie. Można też nabrać miksturę w strzykawkę i rozprowadzać wzdłuż przedziałka, naśladując pokrywanie włosów farbą. jest to naturalna farba na siwe włosy męskie. 

Maseczka do skóry głowy z szałwią

Jest to jedna z najbardziej czasochłonnych metod, bo taką miksturę musimy przygotować dzień wcześniej i trzymać na głowie przez długi czas, ale też jest bardziej skuteczna- moim zdaniem- od wcierki. Sprawdza się zwłaszcza przy siwych, jasnych odrostach, maseczka pokrywa je całkowicie warstwą ziół i może równomiernie  zabarwić przedziałki.

Maseczka ta działa zarówno na łupież pstry jak i jest świetnym domowym sposobem na siwe włosy. 

Przygotowanie maseczki:

Składniki:

  • Trzy łyżki Szałwii Lekarskiej 
  • Łyżka pokrzywy i kory dębu 
  • Łyżeczka miodu lub gliceryny 
  • Ciepła woda 

*Opcjonalnie można dodać też inne zioła na włosy, ja często dodaję Tulsi, która jeszcze lepiej odkaża skórę głowy, a także zmielone kłącze tataraku i skrzyp polny. 

Wykonanie: 

Zioła mielimy na drobno np. młynkiem do kawy. Przesypujemy do miseczki- warto zawsze robić świeże mieszanki, nie trzymać na zapas. 

Zalewamy mieszankę na noc wodą z miodem do poziomu ziół. Rano powinny mieć ciemniejszy kolor a mikstura powinna być gęstsza, bo zioła nasiąkły wodą. 

 Dodajemy odrobinę wody, krople olejku lub odżywki, żeby pasta łatwiej się smarowała. Myjemy włosy szamponem z mocnym detergentem. Pokrywamy skalp równomiernie pastą i owijamy, najlepiej folią spożywczą lub czepkiem. Nie pokrywamy włosów na długości, ale można je posmarować lekką odzywką. 

Trzymamy maskę na głowie co najmniej pół godziny, lepiej zostawić na całą godzinę. Następnie spłukujemy włosy dokładnie bieżącą, chłodną wodą. 

Jeśli nie możecie wypłukać resztek ziół lub włosy wydają się sztywne, można je ponownie umyć łagodniejszym szamponem, ale wtedy efekt farbowania na siwe włosy będzie na pewno mniejszy. 

Taką maskę stosujemy zazwyczaj raz na tydzień.

Jest kłopotliwa w używaniu, ale jak już wspomniałam, to ona jest najbardziej skuteczna. Taka kuracja pomogła mi stonować moje rażąco białe, siwe włoski, mam też wysyp baby hair i… Cóż, szczerą nadzieję, że przyspiesza mi także porost włosów :) 

Szałwię można także stosować na łupież u psa, jak każdy kosmetyk naturalny nie powinna zaszkodzić naszym czworonogom, warto jednak zrobić próbę uczuleniową na łapce :)

Stosujecie zioła w pielęgnacji włosów?

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.9 / 5. Liczba ocen: 199

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Podobne artykuły

5 komentarzy

Zostaw swój komentarz