Sól Epsom, tania perełka z apteki o wielu zastosowaniach

Sól Epsom może mieć wiele zastosowań prozdrowotnych, niestety nie ta spożywcza, używana do solenia potraw. Sól gorzka, siarczan magnezu, nazywana też solą Epson to jedna z najtańszych kuracji, jakie możemy zastosować, aby pomóc sobie w codziennych dolegliwościach. Dobrze służy także dla urody.

Sól miałam w domu od jakiegoś czasu, bo stosowałam ją często do ścinania białka przy domowym wyrobie serka Tofu. Niestety, od dawna go nie wyrabiałam, z braku czasu i łatwiejszej dostępności wegańskich produktów w sklepach. Szkoda mi było jednak marnującego się opakowania i zaczęłam czytać, do czego można by ją wykorzystać.

sól epsom gorzka

Czym jest sól gorzka?

Sól Epson to połączenie magnezu i siarki, wzór sumaryczny MgSO4*7H2O, czyli siedmiowodny siarczan magnezu. Wyglądem przypomina sól kuchenną (chlorek sodu), jednak jest gorzka w smaku (stąd nazwa), jest pozbawiona zapachu, ma neutralne dla skóry pH.Pozyskuje się ją z źródeł bijących niedaleko angielskiej miejscowości Epson, stąd nazwa preparatu. Specyfik ten znalazł zastosowanie w przemyśle, kosmetyce a także w medycynie. Najbardziej jednak znana jest jako jeden z bardziej popularnych i dostępnych na świecie… Środków na przeczyszczenie. Sól ma jednak szereg niezwykłych dobroczynnych działań dla naszego organizmu, co wymienię poniżej.

Gdzie kupić?

Sól Epsom kupiłam przy okazji Dni Darmowej Dostawy w internetowej aptece. Saszetka 25g kosztuje około 4 zł, za 50 g zapłacicie 8 zł. Myślę, że powinna być w każdej aptece i nie trzeba jej zamawiać online.

sól epsom

Do czego możemy wykorzystać Sól Epsom?

Peeling do ciała 

Sól mieszamy z dowolnym żelem pod prysznic lub olejem i masujemy tym ciało. Jest to kosmetyk podobny do gotowego peelingu cukrowego. Skóra jest po nim gładka, miękka i nawilżona, a sól rozpuszcza się w ciepłej wodzie i nie zostawia osadu na wannie. 

Peeling do twarzy 

Wykonujemy go tak samo jak ten do ciała, należy jednak pamiętać o tym, by nie robić masażu zbyt intensywnie, bo można nim podrażnić nam delikatną skórę. Na co dzień lepiej używać drobniejszych peelingów np. enzymatycznych lub korundu, a ten od czasu do czasu na bardzo mocne oczyszczenie.

Tonik przeciwko zaskórnikom

Robimy roztwór soli Epsom: łyżeczka soli na pół szklanki. Zwilżamy nim płatek kosmetyczny i przemywamy twarz twarz raz dziennie. Zamiast wody możemy użyć hydrolatu i dolać olejek eteryczny, np. pichtowy, z drzewa herbacianego. Uwaga- może nieco przesuszyć i podrażnić mieszana skórę. radzę stosować go na zanieczyszczone partie wklepując, np. tylko na brodę i nos. 

Maseczka do twarzy 

Mocniejszy roztwór soli dodajemy do dowolnego kremu. Zamiast niego możemy użyć również mieszanki jajka, jogurtu naturalnego i cytryny. Maseczkę należy zmyć po około 10-15 minutach.
Ma działanie oczyszczające, gojące i dodające blasku. Skoro mam już sól w domu, na pewno wypróbuje ten przepis :)

sól epsom gorzka

Kąpiel do stóp

Sól dodana do miednicy z ciepłą wodą niweluje brzydki zapach stóp, pomaga zwalczać potliwość i grzybice. Wygładza i odświeża skórę. Na miskę wody potrzebujemy około pół filiżanki. Można ją też dodać do mydlin.

Lecznicza kąpiel solankowa

Należy rozpuścić około 1-2 filiżanek soli w gorącej wodzie i dodać do wanny. Taka kąpiel uspokaja, relaksuje, zmiękcza i wygładza skórę i przyspiesza gojenie się ran. Przydatna jest również po treningach, bo siarczan magnezu działa podobnie do sauny- wpływa kojąco na obrażenia, rozluźnia zmęczone mięśnie, goi siniaki i odpręża.

Zaparcia

Rozpuścić w szklance wody 10 – 15 g (1 łyżkę) soli Epsom, wypić. Jest to środek działający bardzo silnie i radzę go nie nadużywać -poleca się go pacjentom przed kolonoskopią, więc zdecydowanie nie do domowego użytku, na chwilowe, lekkie zaparcie :)

Kompresy

Sól gorzka pomaga również na ukoszenia owadów, zwichnięcia czy stłuczenia. Kompresy z namoczonej w solance gazy przykładamy do miejsca zabiegu. Likwidują obrzęk, łagodzą ból i swędzenie i przyspieszają gojenie się siniaków.

Usuwanie drzazg

Wymoczenie w roztworze solance z soli Epsom zmiękcza skórę i ułatwia wydobycie drzazgi.

Oparzenie słoneczne

Zrobić roztwór z 2 łyżek soli na szklankę wody i spryskać na podrażnioną skórę, można też zrobić kąpiel w letniej wodzie z dwoma szklankami soli Epsom.

Peeling skóry głowy 

Pół łyżeczki soli dodajemy do bazy, tj. oleju lub lekkiej odżywki, masujemy głowę po czym myjemy włosy. 

Oczyszczający szampon do włosów 

roztwór rozpuszczonej soli dodajemy do porcji łagodnego szamponu, jeśli chcemy zwiększyć jego działanie i odbić włosy od nasady. 

Proteinowa maska 

Proszek miesza się z dowolną maską do włosów w proporcji 1:1, nakłada na włosy po myciu i spłukuje po ok. 20 minutach. Maska ma działanie wygładzające, dodaje sypkości i pomaga opanować przetłuszczanie.

Zobacz też: Sól gorzka zastąpi płukankę z L-cysteiny?

Podsumowując, myślę, że za taką cenę można zakupić saszetkę soli przy okazji zakupów w najbliższej aptece i spróbować skorzystać z jej licznych dobrodziejstw dla zdrowia i urody :)

Który sposób najbardziej się Wam podoba? :)

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 10

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Podobne artykuły

Zostaw pierwszy komentarz