Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post z cyklu zdrowie- czym są sinice w morzu i czy naprawdę są dla nas groźne. Jeśli wybierasz się na wakacje i/ lub chcesz popływać w morzu, ale obawiasz się problemów ze zdrowiem, ten post jest właśnie dla ciebie. Podpowiem, jak rozpoznać sinice i jakie mogą być konsekwencje dla naszego organizmu, jeśli je zignorujemy. Na pewno kojarzycie je z pobytem nad morzem, ponieważ sinice występują właśnie latem, w tych miejscach, gdzie słona woda spotyka się z zanieczyszczoną wodą rzek. Możemy to łatwo rozpoznać po zielonym kobiercu na powierzchni wody, o zielonkawym lub szarym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. Na pewno więc nie polecam się przy czymś takim kąpać. Jeśli chcecie się więcej dowiedzieć na temat sinic, zapraszam do dalszej części wpisu.
Sinice w morzu –czym są?
Sinice (cyjanobakterie, łac. Cyanobacteria) to charakterystyczne, zielone lub szare kobierce unoszące się na powierzchni wody. Potocznie nazywa są glonami, jednak są bakteriami, żyjącymi w koloniach, występującymi w Europie w wielu środowiskach. Są wytrzymałe i odporne, potrafią przetrwać w trudnych warunkach: w wodzie słonej i słodkiej, glebie, na korze drzew, na skałach, lodowcach, a nawet w gorących źródłach. Dlatego walka z nimi jest taka trudna- wie o tym każdy, kto miał je w akwarium. Mają również zdolność do przemiany w formy przetrwalnikowe, więc mogą przeżyć na dnie morza nawet kilka lat i ujawniać się każdego lata.
Sinice w morzu- skąd się biorą?
W Polsce sinice pojawiają się właśnie latem, gdy dochodzi do ich zakwitu w jeziorach oraz w morzu Bałtyckim.
Zakwitowi sinic sprzyjają bezwietrzna pogoda i nagrzana woda. Do nasilania się tego problemu zakwitania sinic w morzu przyczyniają się głównie zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczenie zbiorników wodnych z nawozów rolniczych.
Kąpieliska z sinicami są zamykane, ponieważ sinice w morzu mogą wytwarzać toksyny, szkodliwe dla człowieka, zwłaszcza dla skóry i narządów wewnętrznych. Mogą też prowadzić do porażenia mięśni dróg oddechowych, a w konsekwencji do utopienia się.
Sinice w morzu- jak je rozpoznać?
Na pewno kojarzycie je z pobytem nad morzem, ponieważ sinice występują właśnie latem, w tych miejscach, gdzie słona woda spotyka się z zanieczyszczoną wodą rzek. Możemy to łatwo rozpoznać po zielonym kobiercu na powierzchni wody, o zielonkawym lub szarym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. Wyglądają jak glony, ale są w rzeczywistości bardzo groźnymi dla człowieka bakteriami.
Dlaczego sinice są groźne?
Wytwarzane przez sinice toksyny się szkodliwe dla skóry, wątroby oraz układu nerwowego. Zatrucie sinicami objawia się: wymiotami, biegunką, bólami mięśni i stawów, gorączką, wysypką, swędzeniem i łzawieniem oczu, może też dojść do porażenia mięśni dróg oddechowych. Dolegliwości mogą wystąpić zaraz po lub nawet kilka dni po kąpieli w zakażonej wodzie. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże jest takie niebezpieczeństwo. Wodą z sinicami nie wolno także poić zwierząt, kąpać ich, prać ubrań, myć rąk ani nie podlewać roślin.
Podobne: Jak się szybko opalić ? 5 sposobów na piękną opaleniznę
Na pewno więc nie polecam się kąpać w okolicy występowania sinic, zwłaszcza w miejscach, gdzie wiszą czerwone flagi.
Lepiej tego dnia zrezygnować z przebywania w morzu i zamiast tego wybrać się na basen, do parku wodnego lub ostatecznie- opalać się na plaży, z daleka od sinic. Nie warto ryzykować życia i zdrowia.
Jeśli zdarzy nam się zmoczyć w skażonej wodzie, należy zdjąć całe ubranie, opłukać się dokładnie czystą, chłodną wodą, np. pitną, a następnie szybko zgłosić do ratownika i/ lekarza.
Dlatego też już przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić w internecie, w których kąpieliskach się pojawiły sinice i gdzie obowiązuje zakaz kąpieli. Można to na bieżąco sprawdzać w serwisie kąpieliskowym GIS na stronie: sk.gis.gov.pl.
Miliście kiedyś z nimi kontakt? Asia