Jak oszczędzać prąd? 10 prostych sposobów

Zawsze obawiamy się nagłych podwyżek cen prądu w Polsce, a przecież wystarczy tylko zmiana przyzwyczajeń, aby w łatwy sposób juz teraz nauczyć się oszczędzać prąd na co dzień.  Dzięki tym kilku prostym i szybkim sposobom możemy nauczyć się oszczędzania energii elektrycznej w domu, więc nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale i pomożemy, choć w takim małym stopniu, oszczędzać zasoby naszej planety. 

Oto kilka moich prostych sposobów na oszczędzanie energii, które sama z powodzeniem stosuję.

1. Pierwszą i najważniejszą decyzją powinna być zmiana dostawcy energii i negocjowanie swoich opcji

W każdej chwili możemy zmienić dostawcę prądu lub negocjować lepsze warunki posiadanej umowy. Ja już dawno temu przyjęłam promocję, w której dużo tańsze rachunki za energię elektryczną mam wieczorami i w weekendy. Przyzwyczaiłam się wtedy tyko włączać parkę, suszarkę i zmywarkę. Dzięki temu rachunki za prąd w niedługim czasie znacznie zmalały. Warto więc rozglądnąć się za jak najlepszymi możliwościami, aby skutecznie na co dzień oszczędzać prąd. 

2. Wymień żarówki na energooszczędne 

Zwykłe żarówki są tanie, ale te energooszczędne bardzo skutecznie pomogą nam oszczędzać prąd już na samym oświetleniu. Zużywają bowiem nawet o 80% mniej energii niż zwykłe żarówki i są od nich dużo trwalsze. Mamy też wybór co do koloru i intensywności światła. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu żarówki dłużej się „rozświetlają” oraz zużywają więcej energii przy samym włączaniu. Jeśli więc wychodzimy na krótką chwilę z pokoju, lepiej zostawić światło włączone. Ja zazwyczaj zostawiam oświetlenie sufitowe w salonie włączone przez cały wieczór: w tym pokoju jest największy ruch, więc wychodzi to i tak oszczędnej. Odwrotnie, jeśli masz zwykłe żarówki starego typu -zawsze wyłączaj światła, których akurat nie używasz. 

sposoby oszczędzania energii

3. Wyłącz z kontaktu nieużywane sprzęty elektroniczne

To jedna z najskuteczniejszych metod na oszczędzanie energii w domu, o której często zapominamy. Dlatego warto wyrobić sobie przyzwyczajenie odłączania od prądu np. telefonu zaraz po naładowaniu. A także wyłączania wszelkich aktywnych światełek na noc: listw, drukarki, rutera, telewizora. Trzeba pamiętać, że zarówno ładowarki czy telewizor mogą przejść w stan czuwania. Nie wystarczy wtedy wyłączenie urządzenia przyciskiem, bo wciąż może pobierać energię. Dobrym rozwiązaniem jest zakup właśnie listwy antyprzepięciowej, dzięki której można podpiąć i wyłączyć jednym ruchem kilka urządzeń. Jest to więc bardzo przydatne urządzenie do oszczędzania energii elektrycznej. 

4. Wymień sprzęty domowe na energooszczędne 

Lodówka to urządzenie, które działa bez przerwy i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo prądu potrafi zużyć. Podobnie z pralką, jeśli mamy dużą rodzinę i robimy często pranie, a gdy bęben nie jest do końca wypełniony. Lepiej robić rzadziej, a pełne pranie.

Zawsze warto też wymienić każdy stary sprzęt na energooszczędny o klasie A+++ lub A++. Znacząco wtedy spadnie nasze roczne zużycie energii. Przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy wreszcie wymieniłam starą lodówkę (ze spadku po babci, więc z sentymentem) na nową, oszczędną i do tego mniejszą, ponieważ tamta nigdy nie była do końca wypełniona. Duży, jednorazowy wydatek, który jednak pozwolił mi w znacznym stopniu zaoszczędzić energię elektryczną i zwrócił się w naprawdę szybkim czasie.

Świetnym pomysłem też jest odsunięcie lodówki od ściany na odległość około 10 cm- lepsza cyrkulacja powietrza może zmniejszyć zużycie prądu do 15%. I oczywiście rada, którą wszyscy dobrze znamy- nie zostawiamy drzwi lodówki zbyt długo otwartych. 

5. Wyłączaj prąd i lodówkę, gdy wyjeżdżasz

Kolejny pomysł, który pozwolił mi zaoszczędzić prąd oraz…nerwy o spięcia :) Jeśli wyjeżdżasz na więcej niż tydzień, warto rozmrozić w tym czasie lodówkę. Zakładając, że nie mamy ogromnej zamrażarki pełnej po brzegi jedzenia, bardzo łatwo to przygotować. Nie rób przez chwilę zakupów, zjedz zalegające resztki a część możesz ze sobą zabrać np. w formie sałatki na drogę. Możesz też podarować smaczne potrawy  rodzinie lub sąsiadom. Potem umyj lodówkę i zostaw otwartą, aby się wietrzyła. Jeśli nie wyłączasz prądu, upewnij się, że odłączasz wszystkie urządzenia i listwy. Maleńkie, migające światełko na drukarce włączonej przez kilka miesięcy może zużyć naprawdę dużo prądu.

6. Używaj lampy, zamiast włączać wszystkie światła

Do czytania lub oglądania telewizji nie potrzebujemy sufitowego oświetlenia, dużo lepiej dla naszych oczu jest włączyć skierowana na tekst lampkę lub lampę w rogu pokoju, która wystarczająco rozjaśni półmrok i pomoże na dłuższą metę oszczędzać prąd. 

jak oszczędzać prąd

7. Zbieraj razem rodzinę

 Osoba, która nie potrzebuje skupienia bo np. jedynie przegląda internet może to robić w tym samym pomieszczeniu, co osoba, która odrabia zadania lub nawet ogląda telewizję (bo na słuchawkach). Nie trzeba zapalać wszystkich świateł w całym domu każdego wieczora, dzięki temu znacznie oszczędzamy prąd i jednocześnie zacieśniają się rodzinne więzi. 

8. Najlepsze jest światło dzienne

Do pracy, zadań domowych i robienia zdjęć najlepiej nadaje się jasne, dzienne światło, żadne lampy nam go nie zastąpią. Jeśli więc możemy, warto zaplanować tak swój dzień, aby najbardziej intensywne dla oczu aktywności robić właśnie przed zmrokiem. Niskie rachunki za prąd i dobry wzrok nam to z pewnością wynagrodzą.

Inną metodą jest zdjęcie firanek i nadmiaru doniczek z okien, dzięki czemu dom bardziej się rozjaśni i można nie zapalać światła chwilę dłużej.

Przy planowaniu budowy (lub kupna i remontu mieszkania) warto przemyśleć dodatkowe okna w łazience i w kuchni. Naturalne źródła światła mogą skutecznie rozjaśnić pomieszczenia, dodatkowo pozbędziemy się nadmiaru wilgoci.

9. Wymień czajnik i kuchenkę

Elektryczne czajniki, choć gotują wodę bardzo szybko, mogą jednak zużywać wiele energii elektrycznej, szczególnie gdy gotujemy w nich często i w zbyt dużej ilości wody na raz. Warto wlewać tyle wody, ile potrzebujemy na daną chwilę. Im więcej, tym dłużej się gotuje i tym więcej czajnik zużywa energii.

Gaz wciąż jest tańszy od prądu, więc jeśli mamy kuchenkę na gaz ziemny, warto na niej odgrzewać potrawy zamiast w mikrofalówce czy piecyku elektrycznym.

10. Wprowadź komputer w stan uśpienia

Jeśli używasz komputera non stop i ciągle go zostawiasz otwarty, możesz ustawić automatyczny stan uśpienia, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej będzie niższe, a komputer  szybko będzie gotowy do pracy. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile prądu pobiera codziennie włączony komputer, a co dopiero kilka urządzeń jednocześnie, w całym domu.

jak oszczędzać prąd

Być może moje porady nie są bardzo oryginalne, ale piszę z całą szczerością, że przynoszą mi naprawdę wymierne korzyści w oszczędzaniu na energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, dlatego chciałam się nimi z wami podzielić. Na początku pewnie trudno je będzie spamiętać. Dlatego ja sama spisywałam je dla pamięci na kartce przypiętej do drzwiczek, np. „pranie w weekend” na pralce czy „zamykaj” na lodówce i „nie gaś” przy włączniku. Dzięki tym trikom szybko się do nowych metod przyzwyczaimy, staną się codzienną rutyną, nauczymy się, jak oszczędzać prąd każdego dnia, a rachunki za energię w niedługim czasie zaczną się zmniejszać.

Mam nadzieję, ze pomogłam wam ta garścią dobrych rad, jeśli znacie inne metody na oszczędzanie energii, wpiszcie mi w komentarzu, będzie mi bardzo miło!

Asia

Zobacz też: Co zrobić z resztkami jedzenia? 

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 68

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Podobne artykuły

9 komentarzy

  • Świetne porady. :) Ja ze swojej strony mogę polecić LED-y, byle jakieś sprawdzone. Niby drogie, ale szybko się zwracają. Mieszkam w dużym domu i nawet w ogrodzie postawiliśmy samowystarczalne latarnie hybrydowe z LED-ami. Polecam, duża oszczędność, a mogą świecić non stop. :)

  • Agnieszka

    Super porady! A monitorujesz jakoś zużycie energii poza rachunkami?

    • dziękuję! nie, chyba nie robimy

      • Agnieszka

        Rozumiem. Kolega monitoruje zużycie takim narzędziem i jest zadowolony. Na bieżąco sobie monitoruje zużycie i kontroluje co i jak :) Dzięki temu np. może zauważyć że nie wyjął ładowarki z kontaktu albo, że syn zasnął i ma włączony laptop :P

  • Bardzo przydatne porady :)

  • Można też oszczędzić na zmianie taryfy na weekendową.

Zostaw swój komentarz