Domowe metody na oparzenia słoneczne | Top 5

Witajcie, kochani! Dzisiaj przygotowałam dla Was kolejny post o zdrowiu i naturalnych metodach pielęgnacji – domowe metody na oparzenia słoneczne.

Jeśli wybieracie się na wakacje i/ lub chcesz się szybko opalić się na słońcu, ale obawiacie się zniszczenia skóry i problemów ze zdrowiem, ten wpis jest właśnie dla Was! Wyjście na ostre słońce bez przygotowania na pewno może kiepsko się skończyć. Latem nietrudno o oparzenia słoneczne, a razem z nimi zaczerwieniona skóra, uciążliwe swędzenie, łuszczenie i silny ból to niestety częste urlopowe dolegliwości. Ale na szczęście są proste metody na to, jak poradzić sobie z tym problemem domowymi sposobami. Zapraszam do moich porad i dalszej części postu.

Domowe metody na oparzenia słoneczne

1. Domowe metody na oparzenia słoneczne: aloes

Aloes jest cudowną rośliną o leczniczym i kosmetycznym działaniu, która na pewno już wszyscy dobrze znają. Od wieków wykorzystuje się ją także w kosmetyce twarzy i ciała oraz w naturalnej pielęgnacji włosów.

Dzięki właściwościom nawilżającym i przeciwzapalnym aloes jest także świetnym remedium na oparzenia słoneczne. Ta niedoceniona roślina łagodzi ból, pieczenie oraz regeneruje naskórek, więc świetnie się sprawdzi w naszej domowej kuracji. Aloes w formie gotowego kosmetyku, np. żelu aloesowego znajdziecie w każdej aptece oraz wielu drogeriach, ale jeśli mamy dostęp do świeżej rośliny, takie liście na pewno zadziałają jeszcze skuteczniej. I naturalnej!

Aloes na oparzenia- jak stosować?

Ostrym nożem odetnij łodygę dorodnego liścia od rośliny. Zdejmij skórkę i wybierz galaretowate wnętrze liścia, następnie rozetrzyj na gładką masę. Jeśli będzie zbyt gęsta, możesz dodać do niej odrobinę wody lub oliwy, by łatwiej się ja nakładało na bolącą skórę. Czasem w liściach żel jest bardzo rzadki z natury i można nim bezpośrednio smarować oparzone miejsca. Zabiegi aloesem powtarzaj kilka razy dziennie, aż ustąpią objawy.

Domowe metody na oparzenia słoneczne

2. Domowe metody na oparzenia słoneczne: pomidory

Zaletą tej metody jest niewątpliwie jej bardzo łatwa dostępność. Pomidor dostaniemy w warzywniaku oraz sklepie i spożywczym, chociaż prawdopodobnie już i tak mamy je w lodówce. Jaka działają te owoce na naszą skórę?

Pomidor zawiera w sobie likopen – przeciwutleniacz skutecznie regenerujący poparzenia i uszkodzenia naskórka oraz witaminy C, A i E, pomocne w gojeniu skóry. Jak widzicie, nie jest tylko zdrowy w spożywaniu na nasyzm codziennym stole, ale i pomoże w pielęgnacji skóry- za równo od środka jak i od zewnątrz. Jeszcze jeden powód, aby zawsze mieć pomidory w domu- a jeszcze lepiej w ogródku!

Aloes na oparzenia- jak stosować?

Pomidory schłodź w lodówce lub na szybko- w zamrażarce. Pokrój je w grube plastry i połóż na poparzonej skórze, najlepiej lekko wmasowując. Możesz zrobić opatrunek, np. z gazy i lub bandaża. Trzymaj na miejscu oparzenia co najmniej godzinę, chociaż ta terapię najlepiej powtarzać dla najlepszych efektów w leczeniu oparzeń.

Pomidory chronią nas też przed poparzeniami nawet przed opalaniem– dzięki likoptenowi, czyli tak samo, jak picie soku z marchwi czy zażywanie beta karotenu, wystarczy tylko regularnie je spożywać.

O innych metodach na zdrowa i pikną opaleniznę pisałam już w poprzednim poście:

Jak się szybko opalić ? 5 sposobów na piękną opaleniznę

Domowe metody na oparzenia słoneczne

3. Ocet jabłkowy w leczeniu poparzeń słonecznych.

Ocet jabłkowy, który znamy np. z wspomagania trawienia czy płukanek do włosów również ma świetne działanie antybakteryjne. Przyspiesza także gojenie się ran i oparzeń. Warto zawsze mieć buteleczkę tego specyfiku w swojej kuchni, czy może łazience- z pewnością przyda się przy wielu okazjach!

Ocet na oparzenia- jak stosować?

Ocet w małych stężeniach stosujemy do przemywania stanów zapalnych skóry lub do chłodnych okładów. Możemy także sporządzić sobie kąpiel, jeśli za bardzo przesadziliśmy z leżeniem na słońcu i mamy np. spalone całe plecy czy nogi. Do wanny napełnionej letnią wodą wlewamy kilka łyżek stołowych octu jabłkowego. Kąpiel powinna trwać około 15 minut. Taka terapia złagodzi ból i zaczerwienienie poparzonych miejsc ciała.

Domowe metody na oparzenia słoneczne

4. Balsam po goleniu na ból, zaczerwienie skóry i poparzenia słoneczne.

Gdy nie mamy dostępu do naturalnych metod, jak aloes czy pomidory możemy także użyć od dawna nam znanych kosmetyków. Balsam po goleniu -czy to do nóg, czy męski kosmetyk po goleniu świetnie sprawdzi się także na poparzoną słońcem skórę. Możemy doraźnie sięgnąć po taki żel czy balsam, który ukoi podrażnienia i zaczerwienia. z reguły takie produkty zawierają nawilżającą glicerynę i łagodzące alantoinę, d-panthenol czy aloes. Pamiętaj jednak, aby nie zawierał alkoholu! Dobrze jest także trzymać kosmetyk w lodówce.

Jest to także dobra metoda na zaoszczędzenie miejsca w wakacyjnej kosmetyczce– balsam po goleniu o naturalnym składzie to naprawdę wielofunkcyjny i świetny kosmetyk!

5. Olej i macerat z marchwi na opalanie.

Olejek marchewkowy zwłaszcza jest polecany na lato- dzięki wysokiej zawartości beta-karotenu poprawia kolor skóry, odżywia ją, pogłębia i utrwala opaleniznę. Stosuj go także po powrocie z plaży- wyleczy wszelkie oparzenia i zaczerwienia, a skóra długo będzie nawilżona i zregenerowana. Możesz go także dodać do ulubionego balsamu. Na wszelkie podrażnienia i pieczenie skóry użyj mieszanki oleju i żelu aloesowego, jako szybkie serum regenerujące całe ciało i twarz po opalaniu. Na pewno świetnie się sprawdzi!

Panujecie już wakacyjne opalanie? Ania

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba ocen: 145

Jeszcze nikt nie ocenił! Bądź pierwsza/y!

Podobne artykuły

Zostaw pierwszy komentarz